Ziarniniakowatość Wegenera - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Wielu pacjentów po usłyszeniu diagnozy, nie wie czym jest ziarniniakowatość Wegenera. Jest to choroba, która dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn (z podobną częstością). Niestety objawów tej choroby jest bardzo wiele, są one bardzo niespecyficzne, co w konsekwencji uniemożliwia, szybkie, trafne postawienie diagnozy. Choroba ta wymaga zawsze specjalistycznego leczenia. Im później zostanie zdiagnozowana tym trudniej jest ją leczyć. Może wtedy stanowić zagrożenie dla życia osoby chorej.
Ziarniniakowatość Wegenera to schorzenie, którego istotą jest martwicze zapalenie małych naczyń krwionośnych. Dotyczy to głównie nerek oraz dróg oddechowych (górnych oraz dolnych). Za jej rozwój odpowiadają leukocyty, które z nieznanych nam do dziś przyczyn „atakują” i uszkadzają ściany naczyń krwionośnych. Następstwem tego procesu jest zwężenie naczyń, niedokrwienie oraz krwotok lub zawał.
Objawy i przebieg ziarniniakowatości Wegenera
Cały czas poszukiwane są przyczyny ziarniniakowatości Wegenera. Badacze szczególną uwagę zwracają także na potencjalne czynniki ryzyka, które mogą doprowadzić do jej rozwoju. Najbardziej prawdopodobnym założeniem, mówiącym o tym, co jest przyczyną ziarniniakowatości Wegenera są zaburzenia ze strony układu immunologicznego, które w konsekwencji prowadzą do odczynu zapalnego w naczyniach.
Najczęściej spotykanymi objawami tej choroby są:
- krwawienie z nosa,
- ropna wydzielina z nosa, bardzo obfita,
- przewlekły katar z towarzyszącymi mu chorobami,
- owrzodzenia w nosie,
- silne ograniczenie drożności nosa.
Ziarniniaki, które zajmują górne bądź dolne drogi oddechowe mogą prowadzić do silnych duszności, bólu w klatce piersiowej i problemów z oddychaniem. Proces zapalny może także zająć układ nerwowy, przewód pokarmowy, serce, uszy, skórę oraz mięśnie.
Diagnostyka polega na wykonaniu szeregu badań w tym:
- badania biochemiczne,
- OB, CRP,
- badanie na obecność przeciwciał cANCA,
- RTG,
- tomografia komputerowa klatki piersiowej.
Ziarniniakowatość Wegenera zaliczana jest do chorób nieuleczalnych. Podawane są leki z grupy glikokortykosteroidów, a także cyklofosfamid. W zależności od objawów występujących u osoby chorej mogą być podawane inne leki.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- http://emedicine.medscape.com/article/332622-overview
- http://www.hopkinsvasculitis.org/types-vasculitis/wegeners-granulomatosis/
- http://www.vasculitisfoundation.org/education/forms/granulomatosis-with-polyangiitis-gpa-wegeners/
- http://www.vasculitisfoundation.org/education/forms/granulomatosis-with-polyangiitis-gpa-wegeners/
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.