Zespół wypadania płatków zastawki dwudzielnej

Serce człowieka zbudowane jest z dwóch przedsionków oraz dwóch komór, przy czym, lewy przedsionek oddziela od lewej komory serca tzw. zastawka dwudzielna (inaczej mitralna, która składa się z dwóch płatów).
Jej rolą jest przepuszczanie krwi z przedsionka do komory ale pozwala ona na płynięcie w odwrotnym kierunku. Zdarzają się jednak wady płatków tej zastawki, które np. wywijają się ku górze lub dochodzi do wpuklenia się tylnego bądź obu płatków do lewego przedsionka podczas skurczu komór. W tym drugi przypadku mówimy o tzw.
zespole wypadania płatka lub płatków zastawki dwudzielnej (zespole Barlowa).Zespół wypadania płatków zastawki dwudzielnej - Objawy i przebieg
Wśród przyczyn powstania zespołu Barlowa wymieniamy: róznego rodzaju wady nabyte (zmiany na płatkach zastawki czy dysfunkcje zastawki po zawale mięśnia sercowego) oraz wady wrodzone.
W większości przypadków, osoby z zespołem wypadania płatka zastawki dwudzielnej nie zgłaszają jakichkolwiek objawów i ich nie odczuwają. Wśród nielicznie zgłaszanych objawów klinicznych towarzyszących pacjentom z zespołem Barlowa, najczęściej wymieniane są:
- uczucie duszenia, dławienia
- silne kołatanie serca
- ucisk w klatce piersiowej
- zawroty głowy
- utrata przytomności
W przypadku pojawienia się wyżej opisanych objawów, długo utrzymujących się wraz z objawami im towarzyszącymi należy zgłosić się do lekarza w celach diagnostycznych. Nigdy nie można bagatelizować ww. objawów.
Zespół wypadania płatków zastawki dwudzielnej - Kiedy udać się do lekarza
Lekarz po wstępnym zbadaniu pacjenta i przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, zleci badania dodatkowe, wśród których należy wymienić:
- EKG
- ECHO serca
U wszystkich pacjentów, u których występują objawy kliniczne zespołu Barlowa, konieczne jest włączenie leczenia. W większości przypadków, podawane są różnego rodzaju leki z grupy beta-adrenolitycznych.
Zdarzają się przypadki, iż osoby chore wymagają zabiegu operacyjnego. Większość pacjentów żyje z tą wadą normalnie i nie wymaga jakichkolwiek ograniczeń. Mimo wszystko zalecane są regularne wizyty lekarskie, badania, unikanie zbyt dużego wysiłku, spożywania mocnej kawy, herbaty, alkoholu czy sytuacji stresujących.
Piśmiennictwo
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.