Zaloguj
Reklama

Zespół wypadania płatków zastawki dwudzielnej - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Serce
Fot. Panthermedia
Serce
(3)
Reklama

Serce człowieka zbudowane jest z dwóch przedsionków oraz dwóch komór, przy czym, lewy przedsionek oddziela od lewej komory serca tzw. zastawka dwudzielna (inaczej mitralna, która składa się z dwóch płatów). 

Jej rolą jest przepuszczanie krwi z przedsionka do komory ale pozwala ona na płynięcie w odwrotnym kierunku. Zdarzają się jednak wady płatków tej zastawki, które np. wywijają się ku górze lub dochodzi do wpuklenia się tylnego bądź obu płatków do lewego przedsionka podczas skurczu komór. W tym drugi przypadku mówimy o tzw. zespole wypadania płatka lub płatków zastawki dwudzielnej (zespole Barlowa).

Objawy i przebieg zespołu wypadania płatków zastawki dwudzielnej

Wśród przyczyn powstania zespołu Barlowa wymieniamy: róznego rodzaju wady nabyte (zmiany na płatkach zastawki czy dysfunkcje zastawki po zawale mięśnia sercowego) oraz wady wrodzone.


W większości przypadków, osoby z zespołem wypadania płatka zastawki dwudzielnej nie zgłaszają jakichkolwiek objawów i ich nie odczuwają. Wśród nielicznie zgłaszanych objawów klinicznych towarzyszących pacjentom z zespołem Barlowa, najczęściej wymieniane są:

  • uczucie duszenia, dławienia
  • silne kołatanie serca
  • ucisk w klatce piersiowej
  • zawroty głowy
  • utrata przytomności

 

W przypadku pojawienia się wyżej opisanych objawów, długo utrzymujących się wraz z objawami im towarzyszącymi należy zgłosić się do lekarza w celach diagnostycznych. Nigdy nie można bagatelizować ww. objawów.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć zespół wypadania płatków zastawki dwudzielnej

Lekarz po wstępnym zbadaniu pacjenta i przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, zleci badania dodatkowe, wśród których należy wymienić:

  • EKG
  • ECHO serca

 

U wszystkich pacjentów, u których występują objawy kliniczne zespołu Barlowa, konieczne jest włączenie leczenia. W większości przypadków, podawane są różnego rodzaju leki z grupy beta-adrenolitycznych.

Zdarzają się przypadki, iż osoby chore wymagają zabiegu operacyjnego. Większość pacjentów żyje z tą wadą normalnie i nie wymaga jakichkolwiek ograniczeń. Mimo wszystko zalecane są regularne wizyty lekarskie, badania, unikanie zbyt dużego wysiłku, spożywania mocnej kawy, herbaty, alkoholu czy sytuacji stresujących.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze