Zaloguj
Reklama

Zawal serca - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, jak rozpoznać

Autorzy: mgr Sylwia Płusa
Zawał serca
Fot. panthermedia
Zawał serca
(5)
Reklama

Choroby układu sercowo-naczyniowego należą do najczęstszych schorzeń w naszej populacji, zostawiając w tyle nawet nowotwory.  Jedną  z ich najpoważniejszych konsekwencji jest zawał mięśnia sercowego. Jak rozpoznać, że mogło dojść do zawału i jak pomóc choremu przed przybyciem karetki pogotowia?

Objawy i przebieg zawału serca

Zawał serca to nic innego, jak zamknięcie jednej z ważnych tętnic wieńcowych, które oplatają mięsień sercowy i są odpowiedzialne za dostarczenie mu tlenu.  Kiedy jeden z obszarów serca pozostaje niedotleniony, rozwija się martwica mięśnia sercowego, która doprowadza do objawów takich jak silny ból w klatce piersiowej, spadek ciśnienia i zaburzenia krążenia.

Jeśli istnieje podejrzenie zawału, nie wahajmy się dzwonić pod numer alarmowy 999 lub 112.

Czas jest kluczowy dla przeżycia i rokowania pacjenta. Zawał objawia się najczęściej:

  • bólem w klatce piersiowej o charakterze gniecenia i rozpierania, promieniującym na stronę lewą,
  • spadkiem ciśnienia,
  • zblednięciem,
  • dusznością,
  • zlewnymi potami,
  • silnym lękiem pacjenta.

Jeśli zawałowi uległ duży obszar serca może dojść do zatrzymania krążenia i oddychania. Przed przyjazdem pogotowia choremu należy umieścić w spokojnym i chłodnym pomieszczeniu oraz stale kontrolować jego funkcje życiowe: oddech i tętno.  Wskazane jest podanie 300 mg kwasu acetylosalicylowego, o ile chory jest przytomny i może połknąć tabletkę.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Kompendium wiedzy o chorobach wewnętrznych pod red.A.Szczeklika, Medycyna Praktyczna 2013

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze