Zaburzenia rytmu serca - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż posiadają zaburzenia naturalnego rytmu serca. Dotyczyć to może m.in. problemów z:
- rytmem przedsionkowym,
- rytmem komorowym,
- rytmem węzła zatokowo-przedsionkowego,
- częstoskurczem,
- zaburzeniami przewodzenia i inne.
Objawy i przebieg zaburzeń rytmu serca
W przypadku pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości w prawidłowym funkcjonowaniu naszego serca (kołatanie serca, przyspieszone bicie, problemy z oddychaniem, uczucie kłucia, duszenia itp. w klatce piersiowej) należy jak najszybciej skontaktować się z kardiologiem w celu przeprowadzenia szczegółowych badań.
Zaburzenia rytmu serca i ich przyczyny
Arytmia (zaburzenia pracy serca) wymagają w wielu przypadkach leczenia. Dotyczy to nie tylko osób chorujących na serce ale także tych, które żyją w silnym stresie, towarzyszą im sytuacje nerwowe, są przemęczeni, piją duże ilości kawy i alkoholu.
Serce człowieka może bić zbyt wolno lub za szybko, bić miarowo bądź nieregularnie. W niektórych przypadkach aby uspokoić i wyrównać pracę serca, wystarczy ograniczyć kawę oraz inne używki, wyciszyć się, odprężyć, odpocząć i uspokoić. W innych konieczne jest specjalistyczne leczenie. Zaburzenia rytmu serca mogą także wskazywać na choroby np. nadciśnienie, niedociśnienie, miażdżycę, menopauzę i wiele innych.
Gdzie należy się zgłosić, jakie badania należy wykonać?
Wszystkie niepokojące objawy należy zgłosić kardiologowi i odnaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Konieczne jest także wykonanie badań: badanie biochemiczne krwi, EKG, zgłoszenie zażywanych leków i wiele innych.
Piśmiennictwo
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.