Zaloguj
Reklama

Wrodzone wady serca u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Serce
Fot. Pantherstock
Serce
(5)
Reklama

W większości przypadków wady wrodzone serca, diagnozowane są u dzieci, już po urodzeniu. Jedne z nich przez długi czas nie wywołują jakichkolwiek objawów, inne stanowią zagrożenie dla życia i dlatego konieczna jest operacja chirurgiczna. Wśród najczęściej występujących wad serca u dzieci wymienia się:

  • krytyczne zwężenie zastawki pnia płucnego,
  • ubytek w przegrodzie międzykomorowej oraz międzyprzedsionkowej,
  • przetrwały przewód tętniczy,
  • koarktacja aorty oraz zastawki aorty.

Objawy i przebieg wrodzonych wad serca u dzieci

Ubytek w przegrodzie międzykomorowej, w tego typu wadzie mamy do czynienia z przeciekaniem krwi z lewej komory serca do lewego przedsionka. W większości przypadków, u dzieci około 2go roku życia, dochodzi do samoistnego zamknięcia ubytku w przegrodzie międzykomorowej. Jeśli jednak taka sytuacja nie nastąpi pojawią się objawy kliniczne takie jak: powolne przybieranie masy ciała dziecka, problemy podczas karmienia, z oddychaniem, częste infekcje dróg oddechowych a także objawy niewydolności serca. W przypadku pojawienia się wyżej opisanych objawów i innych im towarzyszących konieczna jest konsultacja lekarska.

Ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej, związany jest z zaburzeniem rozwoju przegrody międzyprzedsionkowej i najczęściej pojawia się w tym miejscu, gdzie powinien, po porodzie zamknąć się otwór owalny. W większości przypadków dochodzi do zamknięcia tego ubytku do kilku miesięcy po urodzeniu dziecka, w sytuacji gdy ubytek jest bardzo duży konieczna jest operacja. Słyszalnym objawem w tego typu ubytku jest szmer nad sercem i notorycznie powracające infekcje układu oddechowego.

Zwężenie cieśni aorty, powoduje, iż narządy znajdujące się poniżej, nie są prawidłowo ukrwione, przez co nie funkcjonują prawidłowo. W zależności od tego zaburzenia pojawia się np. gorsze funkcjonowanie narządów wewnętrznych, nieprawidłowy rozwój nóg, pojawianie się na nich sinych plam, bóle głowy, niewydolność serca, krwawienie z nosa itp.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć wrodzone wady serca u dzieci

Każdego małego pacjenta, z wadą serca należy traktować indywidualnie. W niektórych przypadkach dochodzi do samoistnego naprawienia ubytku, inne wymagają leczenia farmakologicznego a kolejne zabiegu operacyjnego. Nigdy jednak nie można bagatelizować jakichkolwiek niepokojących objawów, które zauważymy u swojego dziecka. Konieczna jest konsultacja lekarska.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze