Układowe zapalenia naczyń - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Układowe zapalenia naczyń to duża grupa chorób tkanki łącznej, w której dochodzi do rozwoju stanu zapalnego ścian naczyń a następnie ich martwicy. Konsekwencją tego stanu są najczęściej krwawienia, powstawanie zakrzepów czy zatorów. To prowadzi niestety do niedokrwienia różnych narządów oraz tkanek zaopatrywanych w krew przez te naczynia. Początkowo pacjent może nie odczuwać jakichkolwiek objawów z czasem pojawią się jednak różne dolegliwości. Układowe zapalenie naczyń obejmuje najczęściej naczynia płuc, nerek, gałek ocznych, skóry, układu nerwowego oraz górnych dróg oddechowych.
Zmiany w naczyniach mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych a nawet stanowić zagrożenie dla życia pacjenta (udar niedokrwienny mózgu, uduszenie). Częstość zachorowania na to schorzenie wzrasta wraz z wiekiem pacjenta. Dotyka ono zarówno kobiet jak i mężczyzn, najczęściej powyżej 65go roku życia. Jakie są przyczyny i objawy układowego zapalenia naczyń? Czy jest to choroba uleczalna? W jaki sposób jest ona diagnozowana i leczona?
Objawy i przebieg układowego zapalenia naczyń
Co wiemy o układowym zapaleniu naczyń? Stan zapalny naczyń zapoczątkowują procesy immunologiczne, które rozwijają się w wyniku reakcji nadwrażliwości na konkretny antygen. Układowe zapalenie naczyń może zajmować różne narządy oraz tkanki. Objawy są zatem charakterystyczne dla narządu, który nie otrzymuje odpowiedniej ilości krwi. Należy tutaj wymienić:
- układ nerwowy gdzie dochodzi do rozwoju mono- lub polineuropatii. Uszkodzone zostaję nerwy obwodowe. Choroba ta wymaga specjalistycznego leczenia oraz rehabilitacji
- układ sercowo- naczyniowy (udar mózgu, wady zastawkowe, zapalenie osierdzia). Choroby te stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia pacjenta
- układ pokarmowy gdzie może dojść do poważnego uszkodzenia wątroby, problemów z trawieniem pokarmów oraz krwawienia z jelit
- układ oddechowy, może pojawić się astma, problemy z oddychaniem, duszności
- układ moczowy gdzie bardzo często dochodzi do kłębuszkowego zapalenia nerek
- zmiany skórne w postaci wysypek, trudno gojących się zmian oraz owrzodzeń
Leczenie układowego zaplenia naczyń polega na włączeniu leków immunosupresyjnych a w przypadku jej bardzo ciężkiego przebiegu konieczne jest zastosowanie zabiegu plazmaferezy.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- http://www.nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/vas/signs
- http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/vasculitis/basics/symptoms/con-20026049
- http://www.rheumatology.org/Learning-Center/Educational-Activities/Online-Courses/Rheum2Learn/Systemic-Vasculitis
- http://www.medicinenet.com/vasculitis/article.htm
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.