Zaloguj
Reklama

Tętniak aorty - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Stent w tętnicy
Fot. medforum
Stent w tętnicy
(0)
Reklama

Tętniak aorty może pojawić się u pacjentów w każdym wieku, niezależnie od płci. Jest to stan, który zagraża zdrowiu oraz życiu pacjenta. Konieczne jest zatem jego leczenie za pomocą zabiegu operacyjnego. Objawy tętniaka aorty są różne w zależności od rodzaju, który dany pacjent posiada.

Objawy i przebieg tętniaka aorty

W chwili obecnej wyróżnia się następujące tętniaki aorty:

 • rzekome,
 • prawdziwe oraz
 • rozwarstwiające.

W przypadku podejrzenia tętniaka aorty należy zgłosić się do kardiologa, w celu wykonania dodatkowych badań. Po jego zdiagnozowaniu podjęte zostanie leczenie, najczęściej jest to zabieg operacyjny jego usunięcia. Pamiętajmy o tym, iż tętniak aorty stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia pacjenta. 

Zabieg operacyjnego usunięcia tętniaka aorty

U niektórych pacjentów w obszarze budowy aorty, dochodzi czasami do osłabienia struktury naczynia. Tak sytuacja prowadzi do przerwania jej ciągłości i w konsekwencji krwotoku, po którym następuje zgon.

Objawami świadczącymi o tętniaku aorty są m.in.:

 • ból promieniujący do okolicy krzyżowej kręgosłupa,
 • bóle w jamie brzusznej (mogą promieniować do ud i krocza)
 • bóle w okolicy lędźwiowej, przy czym ich umiejscowienie jest zależna od rodzaju i lokalizacji tętniaka.

Tętniak bezobjawowy (inaczej: niepowikłany) wykrywany jest najczęściej przypadkowo. Tętniak objawowy, nazywamy najczęściej zagrażającym pęknięciem diagnozowany jest podczas badań w związku z odczuwaniem bólu przez pacjenta. Pęknięcia tętniaków są bardzo niebezpieczne. W sytuacji gdy pęknie on do jamy otrzewnowej, mamy do czynienia z silnym krwawieniem i w większości przypadków ze śmiercią pacjenta.

Gdy pęknie do przestrzeni pozaotrzewnowej, pojawia się bardzo silny ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa.
W celu zdiagnozowania tętniaka aorty, wykonywana jest diagnostyka obrazowa (najczęściej zlecana jest ona na podstawie silnych, długotrwałych bólów w jamie brzusznej bądź w odcinku krzyżowym i lędźwiowym kręgosłupa). Nie powinniśmy bagatelizować już pierwszych niepokojących objawów i czekać aż ustąpią same. Należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty bądź wezwać pogotowie ratunkowe.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Noszczyk W., Chirurgia tom 1-2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
  Popiela T. (red.), Davidson Chirurgia. Podręcznik dla studentów, Urban & Partner, Wrocław 2009.
  Noszczyk W., Chirurgia: repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze