Zaloguj
Reklama

Sztuczne zastawki serca

Operacja
Fot. Panthermedia
Operacja
(5)
Sztuczne zastawki serca
Reklama

Serce człowieka składa się z dwóch przedsionków oraz dwóch komór. Zawiera także cztery zastawki, których rolą jest kierowanie przepływu krwi podczas pracy serca (skurczu oraz rozkurczu). Wyróżniamy następujące zastawki:

  • aortalna i pnia płucnego (znajduje się u ujściu pnia płucnego i aorty),
  • dwudzielna oraz trójdzielna (znajdują się pomiędzy komorami a przedsionkami).

Sztuczne zastawki serca - Objawy i przebieg

Przyczyny, przebieg i objawy

U niektórych pacjentów, zastawki przestają pracować właściwie i konieczna jest ich wymiana na sztuczne zastawki serca. Wymiana zastawek na sztuczne ma miejsce m.in. w przypadku gdy zastawka nie domyka się całkowicie, bądź gdy ulega zbyt mocnemu zaciśnianiu (zwężeniu). Uszkodzenia zastawek mogą pojawić się np. w wyniku uszkodzenia serca, infekcji, wady wrodzone serca, przesilenia serca i wiele innych.

Przebieg zabiegu - wymiany zastawki serca

Zastawkę serca można naprawić bądź całkowicie wymienić na sztuczną. Sztuczna zastawka serca jest konstrukcją przypominającą zastawki biologiczne (naturalne), zawiera elementy plastikowe oraz metalowe. Decyzję o naprawie lub całkowitej wymianie zastawki podejmuje najczęściej lekarz (kardiolog) po przeprowadzeniu wszelkich niezbędnych, bardzo szczegółowych badań. Jest to kwestia indywidualna dla każdego pacjenta.

Pacjent, który ma wymienianą zastawkę na sztuczną, poddawany jest operacji, w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu pacjent ma rozcinaną klatkę piersiową i zastosowane krążenie pozaustrojowe. Po wykonanym zabiegu, wymiany naturalnej na sztuczną zastawkę serca, pacjent musi funkcjonować zgodnie z zaleceniami lekarza, zażywać do końca swojego życia leki antykoagulacyjne (uniemożliwiają one tworzenie się skrzeplin na szkielecie sztucznej zastawki) oraz przestrzegać wizyt kontrolnych.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze