Rola kwasów Omega w miażdżycy

Miażdżyca zaliczana jest do przewlekłych chorób, w których ma miejsce zwężenie światła w tętnicy, uniemożliwiające swobodny przepływ krwi niosącej tlen oraz substancje odżywcze, do wszystkich części naszego ciała. W profilaktyce miażdżycy kluczową role odgrywa tryb życia a także diata bogata w kwasy Omega.
Kwasy omega w miażdżycy - Objawy i przebieg
Miażdżyca jest chorobą, która dotyka ludzi w różnym wieku. Blaszki miażdżycowe, umiejscowione w tętnicach doprowadzających krew do serca, zasklepiają ją, co prowadzi do rozwoju choroby wieńcowej, której skutkiem jest zawał serca. Warto, zwrócić uwagę na:
- tryb życia,
- prawidłowe odżywianie (duża ilość błonnika, warzyw, owoców, orzechów),
- aktywność fizyczną,
- unikanie produktów bogatych w cholesterol LDL.
Kwasy Omega powinny zostać włączone do naszego jadłospisu gdyż zapobiegają one rozwojowi miażdżycy a co ważne mają zdolność do hamowania już rozpoczętego procesu miażdżycowego. Szczególną uwagę zwrócili na kwasy Omaga-3, które odgrywają znacząca role w profilaktyce chorób serca, ponieważ w znaczny sposób obniżają poziom trój- glicerydów oraz ciśnienie krwi. Wykazano także, iż wpływają na stabilizację pracy serca.
Zalecane jest zjadanie od 1 do 2ch ryb w ciągu tygodnia bądź włączenie do swojej diety suplementów z kwasem Omega w określonych przez lekarza ilościach. Kwasy te mają także działanie antyzapalne. Źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych są także olej rzepakowy czy oliwa z oliwek.
Warto podkreślić, iż coraz więcej mówi się o roli właściwego odżywiania w przypadku chorób układu krwionośnego. Społeczeństwo coraz więcej wie i zdaje sobie sprawę z konieczności zmiany nawyków żywieniowych.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011.
Rynkiewicz A. Ostre stany w kardiologii, Termedia, Poznań 2010.
Adres www źródła:
- http://ebm.sagepub.com/content/228/5/568.short
- http://archinte.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=649196
- http://www.cmaj.ca/content/166/5/608.short
- http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0002934388900071
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.