Zaloguj
Reklama

Rola kwasów Omega w miażdżycy

Mężczyzna jedzący sałatkę
Fot. shutterstock
Mężczyzna jedzący sałatkę
(5)
Kwasy omega w miażdżycy
Reklama

Miażdżyca zaliczana jest do przewlekłych chorób, w których ma miejsce zwężenie światła w tętnicy, uniemożliwiające swobodny przepływ krwi niosącej tlen oraz substancje odżywcze, do wszystkich części naszego ciała. W profilaktyce miażdżycy kluczową role odgrywa tryb życia a także diata bogata w kwasy Omega.

Kwasy omega w miażdżycy - Objawy i przebieg

Miażdżyca jest chorobą, która dotyka ludzi w różnym wieku. Blaszki miażdżycowe, umiejscowione w tętnicach doprowadzających krew do serca, zasklepiają ją, co prowadzi do rozwoju choroby wieńcowej, której skutkiem jest zawał serca. Warto, zwrócić uwagę na:

  • tryb życia,
  • prawidłowe odżywianie (duża ilość błonnika, warzyw, owoców, orzechów),
  • aktywność fizyczną,
  • unikanie produktów bogatych w cholesterol LDL.

Kwasy Omega powinny zostać włączone do naszego jadłospisu gdyż zapobiegają one rozwojowi miażdżycy a co ważne mają zdolność do hamowania już rozpoczętego procesu miażdżycowego. Szczególną uwagę zwrócili na kwasy Omaga-3, które odgrywają znacząca role w profilaktyce chorób serca, ponieważ w znaczny sposób obniżają poziom trój- glicerydów oraz ciśnienie krwi.  Wykazano także, iż wpływają na stabilizację pracy serca.

Zalecane jest zjadanie od 1 do 2ch ryb w ciągu tygodnia bądź włączenie do swojej diety suplementów z kwasem Omega w określonych przez lekarza ilościach. Kwasy te mają także działanie antyzapalne. Źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych są także olej rzepakowy czy oliwa z oliwek.

Warto podkreślić, iż coraz więcej mówi się o roli właściwego odżywiania w przypadku chorób układu krwionośnego. Społeczeństwo coraz więcej wie i zdaje sobie sprawę z konieczności zmiany nawyków żywieniowych.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze