Zaloguj
Reklama

Rola genów w nadciśnieniu tętniczym

Pomiar ciśnienia
Fot. panthermedia
Pomiar ciśnienia
(4)
Geny a nadciśnienie tętnicze
Reklama

Nadciśnienie tętnicze ma zróżnicowaną etiologię. Wpływ na ciśnienie tętnicze mają czynniki genetyczne, środowiskowe, styl życia. Jednak predyspozycje genetyczne nie są głównym sprawcom wystąpienia nadciśnienia, jedynie „kroplą w morzu”. To nie prawda, ze każda osoba obciążona wywiadem rodzinnym w kierunku nadciśnienia będzie je miała. Szacuje się że wskaźnik dziedziczności wynosi 35-50% Dziedziczenie jest wielogenowe.

Geny a nadciśnienie tętnicze - Objawy i przebieg

Na nadciśnienie tętnicze ma wpływ podłoże genetyczne- często występuje rodzinnie. Jednak najważniejszymi przyczynami nadciśnienia są czynniki modyfikowane czyli zależne od nas samych, takie jak dieta  bogata w alkohol, w sól, palenie tytoniu, towarzysząca tak bardzo rozpowszechniona otyłość.

Bardzo istotny jest wpływ braku aktywności fizycznej, który coraz częściej nam towarzyszy. Stosowanie  doustnej antykoncepcji, narkotyków; a także stres mogą mieć wpływ na rozwój nadciśnienia.

Bardziej narażone są osoby z chorobami nerek, serca, cukrzyca typu 2.

Geny a nadciśnienie tętnicze - Kiedy udać się do lekarza

By zredukować ryzyko zachorowania, należy:

  • zaprzestać palenia tytoniu,
  • zaprzestać używania alkoholu,
  • utrzymywać prawidłową masę ciała, 
  • przestrzegać diety,
  • być aktywnym fizycznie.

Wszystkie osoby nie tylko obciążone nadciśnieniem w rodzinnie powinny regularnie (min. raz na miesiąc) mierzyć ciśnienie tętnicze i w razie stałych podniesionych ciśnień >140/90 mmHg udać się do lekarza

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Kompendium chorób wewnętrznych 2012, pod red. P. Gajewskiego, na podstawie Interny Szczeklika
    Hipertensjologia, Patogeneza i leczenie nadciśnienia tętniczego, pod red. A. Więcka, A.Januszkiewicza
    Wytyczne ESH/ESC dotyczące postępowania w nadciśnieniu tętniczym w 2013 roku

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze