Zaloguj
Reklama

Rodzaje niewydolności serca

Ból w klatce piersiowej u mężczyzn, zawał serca
Fot. medforum
Ból w klatce piersiowej u mężczyzn, zawał serca
(4)
Reklama

Niewydolność serca nazywana jest inaczej niewydolnością krążeniową. Jest to cały szereg objawów, które powstają w wyniku uszkodzenia mięśnia sercowego. Przyczyn tego schorzenia jest wiele - od wad zastawkowych po nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, infekcje czy kardiomiopatie.

Objawy i przebieg różnych rodzajów niewydolności serca

Niewydolność serca dotyka pacjentów w różnym wieku. Choroba ta zawsze wymaga specjalistycznego leczenia. O niewydolności mówimy wtedy gdy pojemność minutowa serca oraz ciśnienie tętnicze nie są wystarczające by „pokryć” potrzeby metaboliczne naszego organizmu. Co ważne, schorzenie to może dotyczyć zarówno prawej jak i lewej komory albo obydwu. Objawy niewydolności serca pojawiają się najczęściej po wysiłku. W zaawansowanym stanie choroba daje objawy podczas spoczynku a także snu. Jeśli zauważymy u siebie duszności, ciągłe zmęczenie, obrzęk nóg, problem ze złapaniem powietrza, męczący kaszel, zawroty głowy, bóle wieńcowe, kołatanie serca czy uczucie duszenia się powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do kardiologa.

Rodzaje niewydolności serca

W chwili obecnej wyróżniamy cztery stopnie niewydolności serca:

  1. Bez odczuwania dolegliwości przy wykonywaniu zwykłych, prostych czynności domowych.
  2. Bardzo delikatne dolegliwości podczas wykonywania codziennych czynności.
  3. Silne upośledzenie czynności przy zwykłych czynnościach domowych.
  4. Odczuwanie duszności nawet podczas spoczynku.

W chwili obecnej niewydolność serca dzielimy na skurczową oraz rozkurczową. Przez lekarzy dzielona jest ona także na prawokomorową i lewokomorową.  Każda z tych postaci wymaga specjalistycznego leczenia kardiologicznego. Nieleczona może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych a także śmierci.  W leczeniu stosowane są beta-blokery, leki moczopędne, antagoniści wapnia oraz ACE-inhibitory. Bardzo ważną kwestią jest także prawidłowe odżywianie się, unikanie sytuacji stresujących oraz regularne wizyty lekarskie.    

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze