Przewlekła niewydolność serca - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Przewlekła niewydolność serca to sytuacja, w której mamy do czynienia ze zmniejszeniem pojemności minutowej serca. Na skutek tego doprowadzana jest mniejsza ilość tlenu oraz składników odżywczych do wszystkich tkanek w naszym organizmie, co może prowadzić do zastoju krwi.
Objawy i przebieg przewlekłej niewydolności serca
Wśród najczęstszych przyczyn prowadzących do rozwoju przewlekłej niewydolności serca zalicza się: zawał mięśnia sercowego, chorobę niedokrwienną serca czy problemy z ciśnieniem tętniczym (skoki ciśnienia tętniczego). Rozwija się ona na skutek upośledzenia kurczenia się lub rozkurczu komór mięśnia sercowego.
Objawami towarzyszącymi tej chorobie są m.in.: kaszel, silna duszność (bardzo często pojawia się gdy pacjent znajduje się w pozycji leżącej), obrzęki stóp oraz kostek a także oddawanie w dużych ilościach moczu w nocy. Wraz z rozwojem choroby, dochodzi do pogarszania się stanu zdrowia pacjenta, co utrudnia normalne funkcjonowanie w życiu codziennym.
Przewlekła niewydolność serca dzielimy na:
- prawokomorową, w której dominują objawy duszności,
- lewokomorową, w której dominują objawy takie jak obrzęki stóp oraz kostek.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć przewlekłą niewydolność serca
Leczenie przewlekłej niewydolności serca związane jest z leczeniem:
- farmakologicznym (zażywanie leków moczopędnych, beta- brokerów i inne),
- niefarmakologicznym (przyjmowanie zgodnie z zaleceniami lekarza właściwej ilości płynów oraz soli w ciągu doby, właściwy tryb życia, unikanie używek).
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011
Adres www źródła:
- http://pediatrics.aappublications.org/content/18/3/491.short
- http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.elsevier-f5457d15-d26c-3c8d-a343-c88f23179bfd
- http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0140673694911649
- http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0140673603142833
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.