Pomiaru ciśnienia tętniczego u dorosłych

Pomiar ciśnienie tętniczego krwi jest jednym z podstawowych badań które mogą być wykonywane w warunkach domowych i dostarczyć cennych informacji dla lekarza. Ciśnienie tętnicze wykazuje zmienność dobową, z najniższymi wartościami zwykle podczas snu.
Może podlegać znacznym wahaniom w związku z:
- emocjami,
- wysiłkiem fizycznym,
- spożywaniem posiłku,
- paleniem tytoniu,
- piciem alkoholu,
- temperaturą,
- wypełnieniem pęcherza moczowego,
- bólem.
Ciśnienia tętnicze - Objawy i przebieg
Zasady pomiaru ciśnienia tętniczego
Do pomiaru ciśnienia w warunkach domowych używa się automatycznych i półautomatycznych ciśnieniomierzy z mankietem o do odpowiedniej szerokości. Na rynku jest wiele aparatów jednak nie wszystkie spełniają normy. Ciśnieniomierze nadgarstkowe są mniej dokładne i nie należy nimi zastępować tradycyjnych.
Pomiaru ciśnienia tętniczego należy dokonywać po krótkim okresie odpoczynku (ok. 5 min) w pozycji siedzącej. Za pierwszym razem należy zmierzyć ciśnienie na obu ramionach, a już kolejne pomiary wykonywać na ramieniu, na którym ciśnienie tętnicze było wyższe. Mankiet należy owinąć wokół ramienia, aby dolna krawędź mankietu znajdowała się ok.3 cm powyżej zgięcia łokciowego najlepiej Wykonać ≥2 pomiary na tym samym ramieniu w odstępie ≥1 min i zapisać wynik średni.
W celu sprawdzenia czy grozi nam nadciśnienie tętnicze należy mierzyć je codziennie o tej samej porze (najlepiej rano, bez leków)przez 7 dni i zapisywać wyniki. Gdy już mamy nadciśnienie tętnicze i stosujemy leki to takie pomiary należy wykonywać ok. 1-2 razy w tygodniu. Prawidłowe ciśnienia to wartości mierzone w warunkach domowych <130/80 mmHg.
Ciśnienia tętnicze - Kiedy udać się do lekarza
Do lekarza należy się udać, gdy wartości ciśnienia podczas domowych pomiarów przez min. tydzień przewyższają wartości >130/80mmHg. Nie jest to wartość która uprawnia do rozpoznania nadciśnienia, jaką jest >=140/90 mmHg; ale i tak w takim przypadku należy udac się do lekarza.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Kompendium chorób wewnętrznych 2012, pod red. P. Gajewskiego, na podstawie Interny Szczeklika
Hipertensjologia, Patogeneza i leczenie nadciśnienia tętniczego, pod red. A. Więcka, A.Januszkiewicza
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.