Zaloguj
Reklama

Podejrzenie zawału serca: jakie objawy sugerują zawał?

Zawał serca
Fot. panthermedia
Zawał serca
(0)
Reklama

Typowo przyjmuje się, że zawał serca występuje u ludzi w średnim i starszym wieku, w praktyce nie są oni jednak jedynymi osobami, u których choroba ta może wystąpić – zawał miewają młodzi dorośli, a czasami nawet i dzieci. Znajomość objawów zawału serca jest bardzo ważna, ponieważ wtedy, gdy do niego dojdzie, najistotniejszy jest czas – jakie więc dolegliwości mogą sugerować tę jednostkę?

Objawy i przebieg zawału serca

Za jeden z podstawowych objawów zawału serca uznawany jest ból w klatce piersiowej i rzeczywiście ten właśnie problem stanowi jedną z najczęstszych związanych z tą jednostką dolegliwości. Ból ten ma zwykle charakter rozlany, utrzymuje się pomimo upływu czasu i może promieniować (m.in. do żuchwy czy barku). Tak jak ból w przebiegu zawału serca pojawia się często, tak warto tutaj podkreślić, że jego stwierdzenie nie jest niezbędne do rozpoznania choroby – u niektórych osób (np. tych chorujących na cukrzycę) ból może mieć mierne nasilenie lub nawet w ogóle nie występować.

Objawy zawału serca to jednak nie tylko ból w klatce piersiowej, ale i innego jeszcze rodzaju dolegliwości. W przebiegu choroby pojawiać się może ból brzucha z towarzyszącymi mu nudnościami, duszność czy wzmożenie potliwości, pacjentom zdarza się też odczuwać znaczne osłabienie. Jednym z typowych dla zawału serca objawów jest także poczucie nasilonego niepokoju, lęku przed śmiercią.

Typowo objawy zawału serca pojawiają się nagle i wtedy, gdy doświadcza ich osoba w średnim wieku, zazwyczaj uznawane są one za przejaw właśnie groźnej choroby serca. Inaczej bywa już jednak u ludzi młodszych, przez co część przypadków zawału serca po prostu nie jest u nich rozpoznawana – wbrew pozorom wystąpienie zawału serca u bardzo młodych osób jest jak najbardziej możliwe.

Dla niektórych osób możliwość wystąpienia zawału w młodym wieku jest bardzo zaskakująca, z drugiej jednak strony staje się to zrozumiałe, gdy weźmie się pod uwagę możliwe przyczyny zawału serca. Problem wystąpić może bowiem u palaczy papierosów, jak i u osób przyjmujących jakieś narkotyki. Sprzyjać mu mogą także wrodzone choroby serca, które czasami przebiegają całkowicie bezobjawowo i bywają rozpoznawane całkowicie przypadkowo. Zwiększone ryzyko zawału serca mają także te osoby, w których rodzinach występowały incydenty sercowo-naczyniowe.

Kiedy udać się do lekarza przy podejrzeniu zawału serca

Wtedy, gdy pacjent podejrzewa u siebie zawał serca, nie ma na co czekać – jak najszybsze uzyskanie pomocy jest po prostu kluczowe. Wezwanie pogotowia zalecane jest wtedy, gdy silny ból w klatce piersiowej – pomimo odpoczynku – nie ustępuje. Część pacjentów od zawsze unikała wzywania służb medycznych, obecnie jednak większa liczba osób unika kontaktu z medykami, czego powodem jest trwająca pandemia COVID-19.

W pełni zrozumiałe jest to, że pacjenci obawiają się w tej chwili placówek medycznych – przed przyjęciem do większości z nich wymagane jest wykonanie testu na COVID-19, do tego istnieje ryzyko zakażenia się wirusem SARS-CoV-2 już podczas hospitalizacji. Część osób bardzo stara się takowego ryzyka uniknąć i dlatego odwlekają one wizytę u lekarza na bliżej nieokreśloną przyszłość. Tak jak rzeczywiście można odroczyć w czasie np. usunięcie kamienia nazębnego, tak w przypadku zawału serca takiej możliwości nie ma. Im szybciej rozpoczęte zostanie leczenie, tym większe szanse na to, że obszar martwicy mięśnia sercowego będzie ostatecznie mniejszy i że pacjent szybciej wróci do zdrowia.

Warto tutaj podkreślić, że dolegliwości przypominające zawał serca niekoniecznie wynikać muszą z tej właśnie choroby – istnieją jednostki, które miewają bardzo podobne do zawału objawy. Wśród przykładowych wymienić można chorobę wrzodową, refluks żołądkowo-przełykowy oraz kamicę żółciową, dodatkowo duszność i uczucie bardzo nasilonego niepokoju mogą pojawiać się w przebiegu całkowicie innych schorzeń, jakimi są zaburzenia psychiczne (tutaj jako przykład można podać zaburzenia lękowe z napadami paniki). Wspomniane wyżej problemy są mniej groźne niż zawał serca, z drugiej jednak strony one również wymagają odpowiedniego leczenia, dlatego w razie pojawienia się niepokojących dolegliwości pomocy po prostu trzeba poszukiwać.

Leczenie zawału serca

Postępowanie w przypadku zawału serca bywa różne – to, jakie oddziaływania zostaną wykorzystane, uzależnione jest przede wszystkim od tego, jak szybko pacjent trafia pod opieką medyków. Wykorzystywane bywają zarówno różne leki (m.in. aspiryna, nitrogliceryna, leki z grupy beta-blokerów), jak i leczenie zabiegowe (takie jak np. pomostowanie aortalno-wieńcowe). Pierwsza pomoc może zostać udzielona choremu bezpośrednio po dotarciu do niego, zdecydowanie jednak wymaga on hospitalizacji celem m.in. przeprowadzenia odpowiednich procedur czy po prostu ścisłego monitorowania jego stanu.

Ostatecznie warto tutaj zdecydowanie podkreślić, że zawał serca jest chorobą zagrażającą życiu i może on zakończyć się zgonem pacjenta. Ze względu na takie ryzyko naprawdę nie warto ryzykować i wtedy, gdy pojawiają się objawy sugerujące zawał serca, nie pozostaje nic innego, jak zadzwonić pod 999 czy 112.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

[1] „Interna Szczeklika” 2020/2021, wyd. Medycyna Praktyczna

Kategorie ICD:


Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze