Zaloguj
Reklama

Obrzęki - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: mgr Sylwia Płusa
Zabieg na stopy
Fot. ojoimages
Zabieg na stopy
(5)
Reklama

Gromadzące się obrzęki różnych okolic ciała zwykle znacznie obniżają komfort życia pacjenta.  Przyrost wagi, konieczność zakupu nowych ubrań czy butów oraz trudności w poruszaniu się to szczególnie uporczywe konsekwencje obrzęków.

Objawy i przebieg obrzęków

Obrzęki najczęściej pojawiają się w okolicach kostek i podudzi, ale mogą też lokalizować się w jamie brzusznej, w okolicy lędźwiowej czy na powiekach. Najczęściej są to obrzęki miękkie, po uciśnięciu których pozostaje ślad palca na skórze.  Obrzęki gromadzą się zgodnie z siłą grawitacji- to znaczy w kończynach dolnych u pacjentów chodzących i na plecach u chorych leżących.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć obrzęki

Duże obrzęki, zwłaszcza w okolicy brzucha  wiążą się często z chorobami serca lub nerek i wymagają leczenia farmakologicznego. Do wizyty lekarskiej powinny też skłonić nas obrzęki powiek lub obrzęki zaczerwienione, zmienione zapalnie i takie, którym towarzyszą inne dolegliwości, jak ból, gorączka czy unieruchomienie kończyny.

Leczenie obrzęków

Łagodne obrzęki u ciężarnych lub te związane z niewydolnością żylną mogą łagodzić chłodne kąpiele stóp z dodatkiem soli oraz specjalne żele chłodzące, głównie na bazie kasztanowca, dostępne w aptekach.  Ulgę przynosi również odpoczynek z uniesionymi łydkami i stopami, który umożliwia odpływ krwi żylnej z obrzękniętych kończyn.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Kompendium wiedzy o chorobach wewnętrznych pod red.A.Szczeklika, Medycyna Praktyczna 2013

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze