Obrzęki - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Gromadzące się obrzęki różnych okolic ciała zwykle znacznie obniżają komfort życia pacjenta. Przyrost wagi, konieczność zakupu nowych ubrań czy butów oraz trudności w poruszaniu się to szczególnie uporczywe konsekwencje obrzęków.
Objawy i przebieg obrzęków
Obrzęki najczęściej pojawiają się w okolicach kostek i podudzi, ale mogą też lokalizować się w jamie brzusznej, w okolicy lędźwiowej czy na powiekach. Najczęściej są to obrzęki miękkie, po uciśnięciu których pozostaje ślad palca na skórze. Obrzęki gromadzą się zgodnie z siłą grawitacji- to znaczy w kończynach dolnych u pacjentów chodzących i na plecach u chorych leżących.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć obrzęki
Duże obrzęki, zwłaszcza w okolicy brzucha wiążą się często z chorobami serca lub nerek i wymagają leczenia farmakologicznego. Do wizyty lekarskiej powinny też skłonić nas obrzęki powiek lub obrzęki zaczerwienione, zmienione zapalnie i takie, którym towarzyszą inne dolegliwości, jak ból, gorączka czy unieruchomienie kończyny.
Leczenie obrzęków
Łagodne obrzęki u ciężarnych lub te związane z niewydolnością żylną mogą łagodzić chłodne kąpiele stóp z dodatkiem soli oraz specjalne żele chłodzące, głównie na bazie kasztanowca, dostępne w aptekach. Ulgę przynosi również odpoczynek z uniesionymi łydkami i stopami, który umożliwia odpływ krwi żylnej z obrzękniętych kończyn.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Kompendium wiedzy o chorobach wewnętrznych pod red.A.Szczeklika, Medycyna Praktyczna 2013
Kategorie ICD:
- Choroby układu krążenia
- Choroby żył, naczyń limfatycznych i węzłów chłonnych, nie sklasyfikowane gdzie indziej
- Niewydolność żył (przewlekła) (obwodowa)
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.