Zaloguj
Reklama

Niewydolność serca - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, przyczyna duszności

EKG
Fot. Pantherstock
EKG
(3)
Reklama

Niewydolność serca jest stanem, w którym serce nie jest zdolne dostarczyć odpowiedniej ilości krwi i tlenu do narządów, co powoduje zmniejszenie wydolności wysiłkowej. Częstość występowania rośnie z wiekiem i wzrasta szczególnie szybko u osób powyżej 60. roku życia.

Objawy i przebieg niewydolności serca

Najczęstsze objawy związane są z niewydolnością lewej komory serca. Są nimi zmęczenie, uczucie duszności - szczególnie wysiłkowej oraz nasilającej się w pozycji leżącej. Ale także duszności w spoczynku i w nocy. Zwykle chorzy śpią na wysokich poduszkach. Czasem pojawia się kołatanie serca przy wysiłku fizycznym. Rzadziej suchy kaszel - z odkrztuszaniem różowo podbarwionej plwociny.

W towarzyszącej niewydolności prawej komory - pojawiają się obrzęki najczęściej stopy i okolice kostek, ból lub uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, powiększenie obwodu brzucha, wstawanie w nocy do toalety, brak apetytu, zaparcia.

W niewydolności serca zdarza się, że skóra jest chłodna, blada, występuje wzmożona potliwość.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć niewydolność serca

Do lekarza trzeba udać się, gdy pogarsza się wydolność fizyczna, np. po wejściu na 2 piętro, musimy regularnie robić przerwy podczas spacerów, czujemy duszność leżąc na płasko lub zauważyliśmy obrzęki. Być może objawy są spowodowane niewydolnością serca, dlatego konieczna jest dalsza diagnostyka i leczenie. Leki mają zmniejszyć dolegliwości, zapobiec następstwom choroby i progresji.

Leczenie niewydolności serca

Bardzo ważna jest odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, stosowanie się do zaleceń lekarza. Konieczne są kontrolne wizyty u kardiologa i regularne przyjmowanie leków.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Kompendium chorób wewnętrznych 2012, pod red. P. Gajewskiego, na podstawie Interny Szczeklika

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze