Niedociśnienie tętnicze - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Warunkiem prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu jest utrzymujące się na stabilnym poziomie ciśnienie tętnicze. W sytuacji gdy pojawiają się spadki bądź wzrosty ciśnienia nasz organizm nie pracuje prawidłowo. Przez niedociśnienie tętnicze (inaczej hipotonię), rozumiemy, długo utrzymujące się a nawet trwale niskie ciśnienie tętnicze (skurczowe) poniżej 100 mm/HG.
Objawy i przebieg niedociśnienia tętniczego
Zbyt niskie ciśnienie tętnicze zaburza prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Pacjenci z hipotonią, skarżą się na:
- złe samopoczucie,
- ogólne osłabienie,
- silne zmęczenie (nawet po przespanej nocy),
- senność,
- apatię,
- problemy z trawieniem,
- nudności,
- ciężkość powiek,
- bóle głowy (o charakterze ucisku) w okolicy czołowej.
Zdarza się, iż osoby te tracą przytomność. Wykazano, iż spadki ciśnienia atmosferycznego mają znaczący wpływ na dolegliwości odczuwane u pacjentów.
Wśród przyczyn niedociśnienia tętniczego zwraca się szczególna uwagę na predyspozycje wrodzone a dokładnie te, w których mamy do czynienia z mniejszą elastycznością ścian naczyń tętniczych, co powoduje spowolnienie przepływu krwi i skłonność do niskiego ciśnienia tętniczego niż u osób zdrowych. Kluczową role w powstaniu niedociśnienia odgrywają także przebyte oraz obecne choroby (np. Niedoczynność tarczycy, długo choroba, choroby serca, brak soli, niedobór płynów) oraz zażywane leki (np. moczopędne, wieńcowe, psychofarmakologiczne i inne).
Kiedy udać się do lekarza i leczyć niedociśnienie tętnicze
W leczeniu niedociśnienia tętniczego stosowane są różnego rodzaju środki farmakologiczne, których cele jest podwyższenie niskiego ciśnienia. Wiele osób, cierpiących na tę przypadłość wypracowało sobie swoje sposoby radzenia sobie z tym problemem np.
- częste picie, małej ilości płynów,
- chwilowy odpoczynek w pozycji leżącej,
- niewielkie ilości kawy,
- mocna herbata
- kawałek czekolady.
Jest to kwestia indywidualna dla każdego pacjenta.
Piśmiennictwo
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.