Zaloguj
Reklama

Nerwica sercowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: mgr Sylwia Płusa
Złość, nerwy w pracy
Fot. ojoimages
Złość, nerwy w pracy
(4)
Reklama

Wielu pacjentów skarży się na uczucie niemiarowego bicia serca, kołatania czy trzepotania w klatce piersiowej, odczuwanego szczególnie  w sytuacjach stresowych. Czy takie dolegliwości można nazwać nerwicą serca i czy jest się czego obawiać?

Objawy i przebieg nerwicy sercowej

Nerwica serca to określenie,które powoli odchodzi już do medycznego lamusa. Lekarze starają się dzielić to schorzenie na wynikające z przyczyn organicznych (czyli rzeczywistej choroby serca) i wymagające pilnej uwagi oraz na to, którego podłożem są zmienne stany emocjonalne i duży stres.  Pomocne w tym różnicowaniu są badania lekarskie, takie jak EKG czy ECHO serca.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć nerwicę sercową

Pojawienie się objawów niemiarowego bicia serca, przyspieszania lub zwalniania, zwłaszcza połączone z osłabieniem, omdleniami lub zawrotami głowy jest bezwzględnym wskazaniem do konsultacji lekarskiej.

Leczenie nerwicy sercowej

Jeśli badania lekarskie wykluczyły poważne schorzenia serca, ulgę w uciążliwych objawach mogą przynieść dostępne w aptece bez recepty tabletki lub krople na bazie waleriany. Mają one działanie uspokajające i łagodzące napięcie układu nerwowego.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Kompendium wiedzy o chorobach wewnętrznych pod red.A.Szczeklika, Medycyna Praktyczna 2013

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze