Zaloguj
Reklama

Nadwaga i funkcjonowanie układu krwionośnego

Nadwaga u mężczyzn
Fot. Pantherstock
Nadwaga u mężczyzn
(4)
Nadwaga i serce
Reklama

Przez nadwagę rozumiemy, nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie, wybiegający poza przyjęte, przeciętne normy, który w konsekwencji prowadzi do przybierania na masie. Przeprowadzone badania wykazały, iż u osób z nadwagą dochodzi do nieprawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego. Szczególną rolę odgrywa nadmiar tłuszczu obecny na brzuchu.

Nadwaga i serce - Objawy i przebieg

Rola nadwagi w funkcjonowaniu układu krwionośnego


Z przeprowadzonych badań wynika, iż osoby, które mają nadmiar tłuszczu na brzuchu maja problemy ze sprawnym funkcjonowaniem układu krwionośnego. Tego typu problemy w znaczący sposób odbijają się na naszym funkcjonowaniu w życiu codziennym. Okazało się, iż osoby otyłe, które traciły, nadmiar tłuszczu z brzucha (pod talią), miały zdolność do łatwiejszego rozszerzania się tętnic. Umożliwiało to z kolei szybszy i sprawniejszy transport krwi do wszystkich tkanek naszego ciała wraz z tlenem i składnikami odżywczymi.


Zarówno w przypadku płci męskiej jak i żeńskiej otyłość na brzuchu (obwód pasa powyżej 90 cm), która jest wynikiem nagromadzenia się tkanki tłuszczowej, prowadzi do rozwoju bardzo niebezpiecznego nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca oraz cukrzycy. Warto zatem zadbać o prawidłowa masę ciała, by umożliwić naszemu układowi krwionośnemu sprawne funkcjonowanie i uchronić się przed ryzykiem pojawienia się niektórych chorób.


Skuteczną redukcję masy ciała uzyskuje się poprzez regularną aktywność fizyczną oraz właściwa dietę. Nie warto szukać rozwiązania w dostępnych w aptekach różnego rodzaju środkach na odchudzanie.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze