Zaloguj
Reklama

Nadciśnienie tętniczne - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, zalecenia

Autorzy: mgr Joanna Naczyńska
Wakacje
Fot. medforum
Wakacje
(5)
Reklama

Pacjenci z nadciśnieniem tętniczym powinni radykalnie zmienić swój styl życia, aby możliwie najbardziej ograniczyć rozwój choroby.

Objawy i przebieg nadciśnienia tętnicznego

Chory powinien:

  • prowadzić pomiary ciśnienia w domu, odczyty zapisywać w dzienniku,
  • wyeliminować napięcia i konflikty życia codziennego,
  • wykorzystać wolny czas na wypoczynek,
  • zaleca się również leczenie uzdrowiskowe,
  • zachować aktywność fizyczną ale nie wyczynową – turystyka piesza i rowerowa, pływanie, nie wskazane jest nurkowanie, uprawianie sportów wymagających dużej siły i prędkości,
  • zadbać o normalizację masy ciała,
  • dieta powinna być ubogotłuszczowa, bogata w owoce i warzywa.

Ponadto, zaleca się ograniczenie spożywania soli w pożywieniu, pozbycie się nałogu palenia tytoniu, nie zaleca się dużych ilości alkoholu.

W cięższych postaciach choroby metody te są uzupełnieniem leczenia farmakologicznego. Bardzo ważne jest przyjmowanie leków według zaleceń lekarza. Samowolne przerywanie ich stosowania lub dokonywanie zmian w terapii prowadzi do ponownego wzrostu ciśnienia  i niekorzystnych następstw. Groźne może być także leczenie się u kilku lekarzy zalecających obniżenie ciśnienia i nie wiedzących o sobie wzajemnie.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć nadciśnienie tętniczne

Jeśli mimo stosowania wymienionych wyżej zaleceń, ciśnienie utrzymuje się nadal na podwyższonym poziomie, pacjent powinien zgłosić się do lekarza, który ustali właściwe leczenie.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. „Choroby wewnętrzne” pod red. F. Kokota, Tom 1 str. 173-195 PZWL 2004
  2. „Wytyczne ESH/ESC dotyczące postępowania w nadciśnieniu tętniczym w 2013 roku” Kardiologia Polska 2013; 71, supl. III: 27–118

 

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze