Zaloguj
Reklama

Nadciśnienie tętnicze - czym jest i jak przebiega?

Autorzy: mgr Joanna Naczyńska
Nadciśnienie tętnicze - czym jest i jak przebiega?
Fot. panthermedia
(4)
Reklama

Nadciśnienie tętnicze należy do najbardziej rozpowszechnionych chorób układu krążenia, definiuje się je jako ciśnienie równe lub wyższe od 140/90 mm Hg (wartości średnie co najmniej z 2 pomiarów w czasie każdej wizyty u lekarza).

Nadciśnienie tętnicze - Objawy i przebieg

Rozwojowi nadciśnienia sprzyja mała aktywność fizyczna, otyłość, nadmierne spożycie sodu (soli), palenie tytoniu i spożywanie alkoholu.
Rozwój nadciśnienia jest procesem powolnym i długotrwałym, duże znaczenie ma wpływ genetyki,obserwuje się skłonność do rodzinnego występowania nadciśnienia tętniczego.

Nadciśnienie tętnicze jest najczęstszą chorobą układu sercowo-naczyniowego, a 1/3 chorych nie wie o swojej chorobie. Większość chorych nie skarży się na żadne typowe dolegliwości i dowiaduje się o swojej chorobie przypadkowo.

Objawy choroby i przebieg:

 • bezobjawowy przebieg może trwać kilka lat

Do głównych objawów należą:

 • bóle głowy zwłaszcza okolicy potylicznej, występujące szczególnie rano,
 • bezsenność,
 • nadmierna pobudliwość nerwowa,
 • trudności w koncentracji,
 • kołatanie serca,
 • podwyższone ciśnienie zwłaszcza w warunkach napięcia nerwowego,
 • przejściowy rumień twarzy, szyi, klatki piersiowej,
 • potliwość.

Nadciśnienie tętnicze - Kiedy udać się do lekarza

Jeśli zauważasz u siebie któryś z wyżej wymienionych objawów, udaj się do lekarza, który wykona badania, zaleci modyfikację stylu życia w celu obniżenia ciśnienia krwi, lub jeśli będzie to konieczne – rozpocznie odpowiednią terapię.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

 1. „Choroby wewnętrzne” pod red. F. Kokota, Tom 1 str. 173-195 PZWL 2004
 2. „Wytyczne ESH/ESC dotyczące postępowania w nadciśnieniu tętniczym w 2013 roku” Kardiologia Polska 2013; 71, supl. III: 27–118

 

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze