Nadciśnienie białego fartucha u dorosłych - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

"Nadciśnienie białego fartucha"- czyli izolowane nadciśnienie gabinetowe, to sytuacja, która polega na występowaniu podwyższonych ponad normę ciśnień (>140/90mmHg u dorosłych) w gabinecie lekarskim, przy prawidłowych wartościach mierzonych w domu. Występuje u ok. 13% populacji dorosłych.
Objawy i przebieg nadciśnienia białego fartucha
Nadciśnienie białego fartucha wynika ze stresu, który często towarzyszy wizytom u lekarza. Stres i podwyższony pomiar ciśnienia tętniczego jest różnie wyrażony u rożnych osób. U jednych nie powoduje istotnych wzrostów ciśnień u innych robi to.
Do czynników związanych ze zwiększoną częstością występowania nadciśnienia białego fartucha należą: wiek, płeć żeńska i niepalenie tytoniu.
Przed pomiarem powinniśmy odpocząć kilka min w pozycji siedzącej. Przed wizytą w gabinecie nie powinniśmy spożywać kawy, napojów z kofeina, palić papierosów, które to mogą podwyższać ciśnienie. Jeśli jestesmy z natury osobami wysoce emocjonalnymi powinniśmy uprzedzić o tym lekarza. Warto prowadzić min tydzień (codziennie rano) pomiar ciśnienia i zapisywać go w dzienniczku. Jest to lepsza metoda diagnostyki nadciśnienia niż jednorazowy pomiar w gabinecie.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć nadciśnienie białego fartucha
Nie zawsze nadciśnienie w gabinecie lekarskim jest dobrym odzwierciedleniem rzeczywistych ciśnień. Może okazać się, że wynik w gabinecie jest fałszywy i nie jest wskazaniem do włączenia leków. Dlatego tak ważna jest kontrola pomiarów w domu.
Najlepsze do tego celu jest wykonanie całodobowego monitowania ciśnienia tętniczego za pomocą Holtera ciśnieniowego (ABPM).Na tej podstawie można wykluczyć lub potwierdzić nadciśnienie białego fartucha.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Hipertensjologia, Patogeneza i leczenie nadciśnienia tętniczego, pod red. A. Więcka, A.Januszkiewicza
Kompendium chorób wewnętrznych 2012, pod red. P. Gajewskiego, na podstawie Interny Szczeklika
Wytyczne ESH/ESC dotyczące postępowania w nadciśnieniu tętniczym w 2013 roku
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.