Zaloguj
Reklama

Nadciśnienie białego fartucha u dorosłych - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Pomiar ciśnienia
Fot. Panthermedia
Pomiar ciśnienia
(4)
Reklama

"Nadciśnienie białego fartucha"- czyli izolowane nadciśnienie gabinetowe, to sytuacja, która polega na występowaniu podwyższonych ponad normę ciśnień (>140/90mmHg u dorosłych) w gabinecie lekarskim, przy prawidłowych wartościach mierzonych w domu. Występuje u ok. 13% populacji dorosłych.

Objawy i przebieg nadciśnienia białego fartucha

Nadciśnienie białego fartucha wynika ze stresu, który często towarzyszy wizytom u lekarza. Stres i podwyższony pomiar ciśnienia tętniczego jest różnie wyrażony u rożnych osób. U jednych nie powoduje istotnych wzrostów ciśnień u innych robi to.

Do czynników związanych ze zwiększoną częstością występowania nadciśnienia białego fartucha należą: wiek, płeć żeńska i niepalenie tytoniu

Przed pomiarem powinniśmy odpocząć kilka min w pozycji siedzącej. Przed wizytą w gabinecie nie powinniśmy spożywać kawy, napojów z kofeina, palić papierosów, które to mogą podwyższać ciśnienie. Jeśli jestesmy z natury osobami wysoce emocjonalnymi powinniśmy uprzedzić o tym lekarza. Warto prowadzić min tydzień (codziennie rano) pomiar ciśnienia i zapisywać go w dzienniczku. Jest to lepsza metoda diagnostyki nadciśnienia niż jednorazowy pomiar w gabinecie.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć nadciśnienie białego fartucha

Nie zawsze nadciśnienie w gabinecie lekarskim jest dobrym odzwierciedleniem rzeczywistych ciśnień. Może okazać się, że wynik w gabinecie jest fałszywy i nie jest wskazaniem do włączenia leków. Dlatego tak ważna jest kontrola pomiarów w domu.

Najlepsze do tego celu jest  wykonanie całodobowego monitowania ciśnienia tętniczego za pomocą Holtera ciśnieniowego (ABPM).Na tej podstawie  można wykluczyć lub potwierdzić nadciśnienie białego fartucha.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Hipertensjologia, Patogeneza i leczenie nadciśnienia tętniczego, pod red. A. Więcka, A.Januszkiewicza
    Kompendium chorób wewnętrznych 2012, pod red. P. Gajewskiego, na podstawie Interny Szczeklika
    Wytyczne ESH/ESC dotyczące postępowania w nadciśnieniu tętniczym w 2013 roku

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze