Zaloguj
Reklama

Naczyniaki - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Wizyta u pediatry
Fot. medforum
Wizyta u pediatry
(0)
Reklama

Naczyniak jest nowotworem łagodnym, który wywodzi się z układu naczyń krwionośnych. Może on pojawić się już u bardzo małych dzieci być widoczny na skórze u osób dorosłych bądź starszych. Umiejscawia się on w różnym miejscu (twarz, czoło, nos, powieka oka, kończyny górne oraz dolne, a nawet pośladzek czy krocze). W wielu przypadkach stanowi on wadę wrodzoną.

Zmiany te mogą rosnąć pojedynczo bądź w skupiskach, być widoczne jako osobne guzy bądź zlewać się ze sobą. Na skórze naczyniak widoczny jest jako sinoczerwona lub sinobordowa zmian, o różnym kształcie, ostro odgraniczona od skóry i dobrze widoczna. Nie jest on co prawda widoczny zaraz po urodzeniu, gdyż ujawnia się około 2go tygodnia życia jako czerwony punkcik na skórze dziecka, wtedy zaczyna rosnąć. Rozrasta się do około 6go miesiąca życia. Większość naczyniaków znika samoistnie do 9go roku życia pozostawiając na skórze przebarwienie bądź skupisko rozszerzonych naczynek krwionośnych.

Zdecydowana większość to naczyniaki niezłośliwe, które nie posiadają torebki. Rosną i naciekają znajdujące się obok nich tkanki ale nie prowadzą do ich uszkodzenia bądź zniszczenia. Jak dzielimy naczyniaki? Jakie są ich typy?

Objawy i przebieg naczyniaków

Typy naczyniaków i ich krótka charakterystyka

Naczyniaki nie stanowią zagrożenia dla życia pacjenta. W większości przypadków znikają samoistnie. Jeśli istnieje taka konieczność leczone są one farmakologicznie (głównie po to by zahamować ich wzrost i sprowokować ich szybsze wchłanianie). Mogą być także leczone chirurgicznie, laserem bądź za pomocą krioterapii. Wyróżniamy kilka typów naczyniaków. Są to:

Typy złośliwe naczyniaka

  • obłoniak złośliwy;
  • mięsak Kaposiego;
  • krwionośny śródbłoniak złośliwy.

Nie ulega wątpliwości, iż w większości przypadków spotykane są naczyniaki niezłośliwe (haemangioma), złośliwe spotykane są bardzo rzadko.

Typy niezłośliwe naczyniaka

  • naczyniak krwionośny włośniczkowy, występuje w wątrobie, mózgu, na skorze czy błonach śluzowych;
  • naczyniak groniasty;
  • naczyniak krwionośny jamisty;
  • obłoniak;
  • ziarniniak naczyniowy.

Przed podjęciem decyzji o usunięciu u dziecka naczyniaka konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze