Na czym polega badanie EKG?

EKG (badanie elektrokardiograficzne), ma za zadanie ocenić funkcję elektryczną serca (mięśnia sercowego). Jest to badanie, które nie wywołuje żadnego uszczerbku na zdrowiu, jest bezbolesne i bardzo proste do przeprowadzenia. Mimo wszystko interpretacja zapisanego wyniku, nie jest prosta w interpretacji.
Badanie EKG - Objawy i przebieg
W badaniu EKG na ciele człowieka umieszczone zostają w odpowiednich miejscach elektrody (przy czym cztery elektrody na kończynach, sześć elektrod na klatce piersiowej). Zapis potencjałów komórek mięśnia sercowego jest dostępny w przeciągu 10 minut. Osobą, która odczytuje zapis jest najczęściej kardiolog, choć wykwalifikowane pielęgniarki także posiadają w tej dziedzinie wiedzę. Pacjent nie wymaga specjalnego przygotowania do zabiegu.
EKG spoczynkowe serca wykonywane jest w poradni w pracowni elektrokardiografii od poniedziałku do piątku a badania wykonują lekarze lub wykwalifikowana pielęgniarka. Podczas badania pacjent leży wygodnie na leżance z elektrodami rozmieszczonymi na ciele. Badanie EKG spoczynkowe umożliwia lokalizacje obszarów niedokrwienia, zawału mięśnia sercowego, wykrywa arytmię czy diagnozuje inne choroby serca.
Wskazaniami do tego badania są:
- Bóle, kłucie w klatce piersiowej;
- Omdlenia;
- Utrata przytomności;
- Nadciśnienie tętnicze;
- Wszelkie objawy świadczące o niewydolności krążenie;
- Jako badanie wykonywane raz na kilka lat w celu wykluczenia chorób serca.
Pamiętajmy o tym, iż serce mamy tylko jedno i koniecznie musimy o nie dbać, gdyż to ono rozprowadza do każdej części naszego ciała tlen oraz substancje odżywcze.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011.
Adres www źródła:
- http://europepmc.org/abstract/MED/118779
- http://www.webmd.com/heart-disease/electrocardiogram
- http://www.patient.co.uk/health/electrocardiogram-ecg
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.