Zaloguj
Reklama

Na czym polega badanie EKG?

Ekg
Fot. panthermedia
Ekg
(3)
Badanie EKG
Reklama

EKG (badanie elektrokardiograficzne), ma za zadanie ocenić funkcję elektryczną serca (mięśnia sercowego). Jest to badanie, które nie wywołuje żadnego uszczerbku na zdrowiu, jest bezbolesne i bardzo proste do przeprowadzenia. Mimo wszystko interpretacja zapisanego wyniku, nie jest prosta w interpretacji.

Badanie EKG - Objawy i przebieg

W badaniu EKG na ciele człowieka umieszczone zostają w odpowiednich miejscach elektrody (przy czym cztery elektrody na kończynach, sześć elektrod na klatce piersiowej). Zapis potencjałów komórek mięśnia sercowego jest dostępny w przeciągu 10 minut. Osobą, która odczytuje zapis jest najczęściej kardiolog, choć wykwalifikowane pielęgniarki także posiadają w tej dziedzinie wiedzę. Pacjent nie wymaga specjalnego przygotowania do zabiegu.

EKG spoczynkowe serca wykonywane jest w poradni w pracowni elektrokardiografii od poniedziałku do piątku a  badania wykonują lekarze lub wykwalifikowana pielęgniarka. Podczas badania pacjent leży wygodnie na leżance z elektrodami rozmieszczonymi na ciele. Badanie EKG spoczynkowe umożliwia lokalizacje obszarów niedokrwienia, zawału mięśnia sercowego, wykrywa arytmię czy diagnozuje inne choroby serca.

Wskazaniami do tego badania są:

  1. Bóle, kłucie w klatce piersiowej;
  2. Omdlenia;
  3. Utrata przytomności;
  4. Nadciśnienie tętnicze;
  5. Wszelkie objawy świadczące o niewydolności krążenie;
  6. Jako badanie wykonywane raz na kilka lat w celu wykluczenia chorób serca.

Pamiętajmy o tym, iż serce mamy tylko jedno i koniecznie musimy o nie dbać, gdyż to ono rozprowadza do każdej części naszego ciała tlen oraz substancje odżywcze.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011.

Adres www źródła:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze