Zaloguj
Reklama

Miażdzyca i choroba wieńcowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Lekarz kardiolog
Fot. medforum
Lekarz kardiolog
(5)
Reklama

Organizm człowieka jest systemem bardzo złożonym. Jednym z najważniejszych układów, jest układ krwionośny, składający się z serca, tętnic, żył oraz naczyń krwionośnych, które doprowadzają krew do każdego zakątka naszego ciała. Zdrowe naczynia krwionośne, są elastyczne, gładkie nie mają złogów, które uniemożliwiałyby prawidłowy i szubki przepływ krwi. Z upływem lat stają się one twarde i ulegają zasklepieniu przy udziale białek, soli, tłuszczu i innych a proces ten nazywamy miażdżycą.

Objawy i przebieg miażdzycy i choroby wieńcowej

Naczynia krwionośne pełnią bardzo ważną funkcję w naszym organizmie. Niestety w sytuacji gdy ulegają zwężaniu i usztywnieniu przestają właściwie spełniać swoją rolę. Proces ten obserwuje się nie tylko  ludzi starszych ale już u osób młodych, a nawet dzieci i nastolatków. Wszystko to za sprawą cholesterolu (a zwłaszcza LDL), który krążąc we krwi w nadmiarze odkłada się na ścianach tętnic w postaci tzw. blaszki miażdżycowej. Najczęściej pojawia się to w tętnicach serca oraz tętnicy wieńcowej serca.
 
Początkowo nie odczuwamy jakichkolwiek objawów z czasem jednak zauważamy, iż szybciej się męczymy, mamy problemy z oddychaniem (zwłaszcza po wysiłku), z koncentracją, pamięcią czy zauważamy u siebie charakterystyczne żółte zgrubienia pod skórą.

Co ważne krew wraz ze składnikami odżywczymi nie jest transportowana, z określoną szybkością i w określonej ilości do wszystkich potrzebujących jej narządów. Jeśli blaszka miażdżycowa zajmuje dużą część tętnicy wieńcowej serce nie dostaje odpowiedniej ilości krwi co prowadzi do niedotlenienia, pojawia się ból w klatce piersiowej.

W przypadku zaawansowanej miażdżycy złogi cholesterolu zajmują około ¾ naczynia i stanowi to zagrożenie dla życia.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć miażdzycę i chorobę wieńcową

Badania kontrolne tętnic:

Warto, w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów zgłosić się do lekarza specjalisty w celu wykonania podstawowych badań. Obecną w tętnicach blaszkę miażdżycową, sporych rozmiarów można zaobserwować za pomocą USG.

Stan tętnic wieńcowych pozwala ocenić tomografia komputerowa i koronarografia.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze