Zaloguj
Reklama

Leczysz nadciśnienie i planujesz ciążę? Uważaj na leki!

Autorzy: mgr farm. Joanna Naczyńska
Badanie ciśnienia w ciąży
Fot. ojoimages
Badanie ciśnienia w ciąży
(5)
Nadciśnienie w ciąży
Reklama

Leki należące do grupy tzw. inhibitorów konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE), której głównymi przedstawicielami są: kaptopril, enalapril, ramipril, lizynopril, są bardzo popularnymi lekami stosowanymi w nadciśnieniu tętniczym.

Nadciśnienie w ciąży - Objawy i przebieg

Należy jednak pamiętać o ich dużej szkodliwości dla rozwijającego się płodu. Ta grupa leków jest przeciwwskazana w ciąży lub może zostać zastosowana tylko w I trymestrze w przypadku gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu, w II i III trymestrze stosowanie jest dopuszczalne jedynie w stanach zagrożenia życia (tzw. stan bezwzględnej konieczności).

Wszystkie leki z grupy inhibitorów ACE mogą powodować poważne uszkodzenie, a nawet śmierć płodu lub noworodka, niewydolność nerek u płodu lub noworodka, niedorozwój czaszki lub małowodzie, liczne wady i ciężkie uszkodzenia organów. Jeśli jesteś w wieku rozrodczym i stosujesz leki należące do wymienionej grupy – koniecznie poinformuj lekarza jeśli planujesz ciążę.

Lekarz prowadzący może dokonać zmiany leku na równie skuteczny i bezpieczny w przypadku ewentualnej ciąży.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Leki współczesnej terapii”, J.K.Podlewski, A.Chwalibogowska-Podlewska, wydanie XIX, 2009r., str. 674

„Leki w ciąży i laktacji. Przewodnik dla lekarzy i farmaceutów”, Friese, Morike, Neumann, Wndorfer, MedPharm Polska, 2010, str.33

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze