Zaloguj
Reklama

Kofeina i jej wpływ na układ krążenia człowieka

Kawa
Fot. Pantherstock
Kawa
(0)
Kofeina i serce
Reklama

Kofeina zaliczana jest do organicznych związków chemicznych znajdujących się w roślinach (ziarna kawy, kakaowca, owoce guarany, orzeszki kola). Można ją spotkać się w dużej ilości napojów m.in. energetyzujących czy gazowanych ale także leków (dostępnych bez recepty).

Kofeina i serce - Objawy i przebieg

Kofeina zaliczana jest do środków psychoaktywnych. Częste spożywanie kofeiny powoduje, że organizm się do niej przyzwyczaja a odpowiedź biologiczna ustrojowa jest osłabiona. Cały czas prowadzone są obserwacje dotyczące wpływu kofeiny na nasze zdrowie i sprawne funkcjonowanie, z uwzględnieniem innych czynników takich jak palenie papierosów, picie alkoholu, rodzaj aktywności fizycznej oraz sposób odżywiania.
 
Jaki wpływ ma kofeina na nasz układ krążenia?

Najnowsze przedstawione badania wskazują, że umiarkowane spożywanie kofeiny (tj. nie więcej niż trzy filiżanki kawy, co się równa około 300mg/d) nie stanowi jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia. Zbyt wysokie spożycie kofeiny, może natomiast prowadzić do różnego rodzaju zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu oraz chorób w szczególności tych związanych z układem sercowo- krążeniowym. Są to zaburzenia rytmu serca, problemy z ciśnieniem krwi (prowadzi do podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi), zaburzenie gospodarki lipidowej, wzrost stężenie cholesterolu całkowitego i LDL a także może doprowadzić do zawału serca. Ponieważ temat ten wzbudza wiele kontrowersji cały czas prowadzone są badania mające na celu wykazania jak zażywanie kofeiny wpływa negatywnie na układ naczyniowo- krążeniowy. Pod uwagę brane są także inne czynniki ryzyka jak np. picie alkoholu, używki czy niewłaściwy tryb życia.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Fredholm B. et al (1999). Actions of caffeine in the brain with special reference to factors that contribute to its widespread use. Pharmalogical Review 51,1:83-133
    Myers M.G. (2004). Effect of Caffeine on Blood Pressure Beyond the Laboratory. Hypertension 43:724-5

Adres www źródła:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze