Zaloguj
Reklama

Koarktacja aorty u dziecka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: dr Zofia Zięba
EKG dziecka
Fot. Panthermedia
EKG dziecka
(3)
Reklama

Aorta to główna tętnica wychodząca z lewej komory serca i rozprowadzająca utlenowaną krew po całym organizmie. Koarktacja aorty jest wadą polegającą na zwężeniu cieśni aorty. Wyróżnia się typ niemowlęcy, w którym  zwężenie występuje na długim odcinku, oraz typ dorosłych ze zwężeniem w kształcie pierścienia.

Objawy i przebieg koarktacji aorty u dziecka

Objawy koarktacji zależą od wieku dziecka oraz stopnia zwężenia. Zwężenie krytyczne ujawnia się w pierwszych godzinach lub dniach po urodzeniu dając objawy:

  • ciężkiej niewydolności krążenia,
  • duszność,
  • tachykardię,
  • powiększenie wątroby,
  • różnicę tętna na kończynach dolnych i górnych.

Przy mniejszych zwężeniach objawy ujawniają się w późniejszych okresach życia. Należą do nich: słabo wyczuwalne tętno lub jego brak na kończynach dolnych, wyższe ciśnienie tętnicze na kończynach górnych, lepiej rozwinięta górna część ciała dziecka, szmer słyszalny między łopatkami czy chromanie w czasie wysiłku.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć koarktację aorty u dziecka

Jeżeli dziecko ma pogarszającą się tolerancję wysiłku fizycznego, skarży się na ból kończyn dolnych, głowy, należy zgłosić się lekarza. Często diagnostyka wady rozpoczyna się po stwierdzeniu podwyższonego ciśnienia tętniczego podczas rutynowego badania lub widocznego powiększenia sylwetki serca na zdjęciu radiologicznym klatki piersiowej.

Leczenie koarktacji aorty u dziecka

Leczenie koarktacji aorty jest operacyjne i polega na usunięciu zwężonego fragmentu naczynia.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1]Cantor R.M., Sadowitz P.D., Stany naglące u noworodka, PZWL, Warszawa, 2011
    [2]Kawalec W., Grenda R., Ziółkowska H., Pediatria, PZWL, Warszawa, 2013

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze