Koarktacja aorty - przyczyna nadciśnienia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Koarktacja aorty, czyli zwężenie aorty, może być jedną z wielu przyczyn nadciśnienia tętniczego. Prowadzi do rozwoju nadciśnienia tętniczego i przerostu lewej komory serca. Nieleczona może być przyczyną niewydolności serca, pęknięcia lub rozwarstwienia aorty, krwawienia wewnątrzczaszkowego
Objawy i przebieg koarktacji aorty
Objawy najczęściej nadciśnienia pojawiają się już w dzieciństwie, choć zdarza się, że koarktacja rozpoznawana jest dopiero w wieku dorosłym. Objawy związane są z nadciśnieniem tętniczym. Czasem występuje różnica pomiarów ciśnienia mierzonego na kończynach górnych. Dlatego ważne są pomiary na obu ramionach.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć koarktację aorty
Każdy powinien kontrolować ciśnienie tętnicze, gdyż niezależnie od przyczyny może powodować poważne powikłania. Ważne jest to u dzieci i dorosłych. Różnica ciśnień na kończynach czy też stale podwyższone ciśnienie >140/90 mmHg jest wskazaniem do wizyty lekarskiej.
Lekarz po dokładnym zbadaniu może podejrzewać zwężenie aorty lub inną przyczynę nadciśnienia. Wtedy konieczna jest diagnostyka - EKG, zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej, ECHO serca.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Kompendium chorób wewnętrznych 2012, pod red. P. Gajewskiego, na podstawie Interny Szczeklika
Medycyna Praktyczna Pediatria 2010/04
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.