Zaloguj
Reklama

Koarktacja aorty - przyczyna nadciśnienia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Serce
Fot. ojoimages
Serce
(5)
Reklama

Koarktacja aorty, czyli zwężenie aorty, może być jedną z wielu przyczyn nadciśnienia tętniczego. Prowadzi do rozwoju nadciśnienia tętniczego i przerostu lewej komory serca. Nieleczona może być przyczyną niewydolności  serca, pęknięcia lub rozwarstwienia aorty, krwawienia wewnątrzczaszkowego

Objawy i przebieg koarktacji aorty

Objawy najczęściej nadciśnienia pojawiają się już w dzieciństwie, choć zdarza się, że koarktacja rozpoznawana jest dopiero w wieku dorosłym. Objawy związane są z nadciśnieniem tętniczym. Czasem występuje różnica pomiarów ciśnienia mierzonego na kończynach górnych. Dlatego ważne są pomiary na obu ramionach.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć koarktację aorty

Każdy powinien kontrolować ciśnienie tętnicze, gdyż niezależnie od przyczyny może powodować poważne powikłania. Ważne jest to u dzieci i dorosłych. Różnica ciśnień na kończynach czy też stale podwyższone ciśnienie >140/90 mmHg jest wskazaniem do wizyty lekarskiej.

Lekarz po dokładnym zbadaniu może podejrzewać zwężenie aorty lub inną przyczynę nadciśnienia. Wtedy konieczna jest diagnostyka - EKG, zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej, ECHO serca.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Kompendium chorób wewnętrznych 2012, pod red. P. Gajewskiego, na podstawie Interny Szczeklika
    Medycyna Praktyczna Pediatria 2010/04

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze