Zaloguj
Reklama

Kardiomiopatia przerostowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Badanie EKG u młodych mężczyzn
Fot. medforum
Badanie EKG u młodych mężczyzn
(5)
Reklama

Kardiomiopatia przerostowa - HCM - to genetyczna choroba mięśnia sercowego, charakteryzująca się przerostem głównie mięśnia lewej komory. Jest jedną z przyczyn zgonów w młodych osób, szczególnie sportowców. Występuje równie często u kobiet jak i u mężczyzn. Istnieje predyspozycja rodzinna do HCM dlatego osoby z grupy ryzyka powinny być diagnozowane w kierunku choroby.

Objawy i przebieg kardiomiopatii przerostowej

Przebieg kliniczny może być różny, a objawy mogą ujawnić się w każdym wieku. Nie u wszystkich osób z defektem genetycznym jednak wystąpią.

Objawem HCM najczęściej jest:

  • duszność wysiłkowa,
  • czasem ból w klatce piersiowej,
  • kołatania serca,
  • zawroty głowy,
  • omdlenia.

Czasem pierwszym objawem może być migotanie przedsionków, inne arytmie, albo nagły zgon - często w młodym wieku, szczególnie u osób uprawiających wyczynowo sport.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć kardiomiopatię przerostową

Każdy chory powinien być pod regularną kontrolą lekarza. U niektórych osób stosuje się leki, które mają zapobiec niewydolności serca, arytmii, zgonom i poprawić jakość życia (np. beta blokery, blokery kanału wapniowego itd.)

Leczenie kardiomiopatii przerostowej

Na HCM mogą wskazywać nagle zgony z przyczyn sercowych w rodzinie – szczególnie u osób w młodym wieku. Jeśli w naszej rodzinie występuje HCM należy poddać się badaniom przesiewowym w kierunku zespołu, m.in. zbadania DNA, EKG i echokardiografii, a także być pod regularną kontrolą kardiologa.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Kompendium chorób wewnętrznych 2012, pod red. P. Gajewskiego, na podstawie Interny Szczeklika

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze