Zaloguj
Reklama

Kardiomiopatia połogowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ciąża
Fot. medforum
Ciąża
(4)
Reklama

Kardiomiopatia połogowa (ang. peripartum cardiomyopathy,) jest chorobą serca (mięśnia sercowego), która pojawia się u kobiet ciężarnych. Najczęściej w trzecim trymestrze ciąży, choć zdarzają się przypadki jej wystąpienia nawet do piątego miesiąca po porodzie.

Objawy i przebieg kardiomiopati połogowej

Przyczynę powstania kardiomiopatii połogowej, upatruje się w czynnikach genetycznych (genetyczna predyspozycja), immunologicznych oraz różnego rodzaju infekcyjnych. Najprawdopodobniejszą przyczyna jest uszkodzenie kardiomiocytów, na skutek zajścia nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego matki na antygeny płodu, wchodzą w krzyżową reakcję z komórkami serca.

Podejrzenie o rozpoznaniu kardiomiopatii połogowej, powinno być brane pod uwagę jeśli u kobiety ciężarnej bądź będącej po porodzie pojawiają się takie objawy jak: przewlekłe zmęczenie, duszności, zaburzenia rytmu serca, problemy z oddychaniem, ucisk w klatce piersiowej oraz wszelkie objawy związane z niewydolnością serca. Choroba ta jest niebezpieczna przez pierwsze miesiące od momentu wystąpienia pierwszych objawów. W większości przypadków, choroba ta wycofuje się sama.
 

Kiedy udać się do lekarza i leczyć kardiomiopatię połogową

W przypadku pojawienie się pierwszych niepokojących objawów, konieczne jest badanie kliniczne (dokładny wywiad z pacjentką, badanie osłuchowe oraz ocena echokardiograficzna). W przypadku podjęcia decyzji o leczeniu, stosowane są środki farmakologiczne a także inwazyjne np. sztuczne wspomaganie serca. W sytuacji gdy choroba nie ulega wyciszeniu a zaostrzeniu konieczne jest stosowanie, przed porodem większych dawek leków. Konieczna jest jednak ostrożność w stosowaniu leków z grupy inhibitorów enzymu konwertującego ze względu na ich potencjalnie toksyczny wpływ na płód. Naparstnica jest bezpiecznym lekiem zarówno w ciąży, jak i po jej zakończeniu. Przebycie w trakcie ciąży, kardiomiopatii połogowej stanowi przeciwwskazanie do ponownego zachodzenia w ciążę.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Elkayam U, Akhter MW, Singh H, et al. Pregnancy associated cardiomyopathy: clinical characteristics and a comparison between early and late presentations. Circulation 2005; 111: 2050-5.

    Elliott P, Andersson B, Arbustini E, et al. Classification of the cardiomyopathies: a position statement from the European Society of Cardiology Working Group on myocardial and pericardial
    diseases. Eur Heart J 2008; 29: 144-6.


    Demakis JG, Rahimtoola SH, Sutton GC, et al. Natural course of peripartum cardiomyopathy. Circulation 1971; 44: 1053-61.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze