Zaloguj
Reklama

Kardiomiopatia gąbczasta - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Wizyta u lekarza
Fot. Ojoimages
Wizyta u lekarza
(4)
Reklama

Kardiomiopatia gąbczasta zaliczana jest do bardzo rzadko występujących, pierwotnych chorób mięśnia sercowego. Sposób dziedziczenia tej choroby nie został do końca poznany ani zbadany. Kardiomiopatia ta nie została także sklasyfikowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Objawy i przebieg kardiomiopatii gąbczastej

Kardiomiopatia gąbczasta jest chorobą, w której wsierdzie, które ma nieprawidłową budowę, staje się porowate (wyglądem przypomina gąbkę), w związku z powyższym dochodzi do zaburzenia przepływu krwi z jam serca. Zmiany gąbczaste dotyczą nie całego serca ale jego fragmentów. Wykazano, iż zaburzona zostaje kurczliwość i sprężystość tych uszkodzonych fragmentów.

Prowadzi to w konsekwencji do powstawania zatorów oraz zakrzepów w sercu.

Kardiomiopatia gąbczasta może wystąpić zarówno u:

  • osób dorosłych (wtedy mów się o dziedziczeniu autosomalnym dominującym),
  • u noworodków i dzieci (dziedziczenie z płcią).

Cały czas trwają badania nad sposobem dziedziczenia tej choroby i pojawiają się doniesienia z tym związane.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć kardiomiopatię gąbczastą

W większości przypadków kardiomiopatia nie daje jakiś objawów a rozpoznawana jest przez badanie ECHO serca. Leczenie związane jest z zażywaniem środków farmakologicznych. W niektórych przypadkach konieczna jest transplantacja serca.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze