Zaloguj
Reklama

Jak działa rozrusznik serca?

Serce
Fot. Shutterstock
Serce
(4)
Rozrusznik serca
Reklama

W zdrowym sercu funkcje rozrusznika spełnia węzeł zatokowy, który generuje impuls elektryczny. W skład układu przewodzącego wchodzą węzeł przedsionkowo-komorowy, pęczek Hisa oraz prawa i lewa odnoga pęczka Hisa. Ten sprawnie funkcjonujący układ daje możliwość normalnego funkcjonowania w życiu codzienny. W sytuacji gdy mamy do czynienia z różnego rodzaju chorobami obejmującymi  węzeł zatokowy bądź gdy dochodzi do uszkodzenia układu przewodzącego impulsy elektryczne, bardzo często mamy do czynienia ze zwolnieniem pracy serca a nawet okresowym zatrzymaniem jego pracy. Koniecznym jest w zastosowanie tzw. rozrusznika serca.

Rozrusznik serca - Objawy i przebieg

W sytuacji gdy węzeł zatokowy bądź układ przewodzący nie funkcjonują prawidłowo może dochodzić do zwolnienia tętna, zawrotów głowy, omdleń, problemów z krążeniem, ciemnieniem przed oczami i wiele innych. Konieczne jest zatem zastosowanie rozrusznika serca, który zastępuje uszkodzony bądź źle pracujący element. Zadaniem rozrusznika jest generowanie impulsów elektrycznych a za sprawą wychodzących z niego elektrod rozprowadzanie ich do komór oraz przedsionków.

Wybór określonego typu rozrusznika serca zależy od rodzaju choroby serca, wieku, stanu zdrowia pacjenta a także od technicznych możliwości wszczepienia danego typu rozrusznika.

Rodzaje rozruszników:

  • antyarytmiczny,
  • jednojamowy,
  • dwujamowy,  
  • trójjamowy,
  • dwujamowy-dwuprzedsionkowy,
  • z adaptacyjną zmianą częstości.

Rozrusznik, wazy ok. 30g, elektrody mają długość ok. 50cm, a jego grubość wynosi ok. 1cm. Zabieg wszczepienia rozrusznika trwa około 120minut i podczas zabiegu nie ma w większości przypadków powikłań. Bateria obecna w rozruszniku staacza na około 7 lat, ale jest to zależne od typu rozrusznika, ilości i umiejscowienia elektrod, zastosowanego w rozruszniku programu stymulacji oraz od rodzaju choroby serca z powodu której rozrusznik był wszczepiony.

Urządzenie to daje możliwość, sprawnego i normalnego funkcjonowania w życiu codziennym, należy jednak pamiętać o regularnych wizytach lekarskich oraz kontrolach.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze