Zaloguj
Reklama

EKG Holtera - co to jest?

EKG Holtera - co to jest?
Fot. Pantherstock
(5)
EKG Holtera
Reklama

Badanie EKG metodą Holtera, polega na zapisie EKG trwającym ciągle przez 24 godziny. Badanie to daje możliwość na ocenę różnego rodzaju zmian zachodzących w sercu w określonych warunkach (w ciągu dnia, w nocy, podczas snu, podczas wysiłku oraz spożywania pokarmów). W ten sposób diagnozowane są zmiany dynamiczne zachodzące w sercu.

EKG Holtera - Objawy i przebieg

EKG metodą Holtera jest badaniem bezbolesnym, w którym obserwacja zmian rytmu serca, przewodzenia, ukrwienia czy problemów z elektrolitami w sercu monitorowana jest przez 24 godziny. W przypadku chwilowego (spoczynkowego) zapisu EKG zmian w sercu, nie jest możliwe uchwycenie wszelkich anomalii.

Pacjent po odpowiednim przygotowaniu skóry, naklejane ma na nią specjalne elektrody, w określonych miejscach. Podłączone są one do nośnika pamięci, na którym znajduje się zapis z EKG. Pacjent ma i może normalnie funkcjonować w ciągu 24 godzin trwania badania. Przegląd zarejestrowanego wykresu odbywa się na monitorze w Szpitalu.

Wskazaniem do przeprowadzenia zapisu EGK Holtera są:

 • częste napady duszności,
 • trzepotanie i kołatanie serca,
 • omdlenia,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • ocena sprawności wszczepionego rozrusznika serca
 • towarzyszące objawy dodatkowe takich jak bóle i uczucie ciężkości głowy, nagłe uderzenia gorąca i poty.

 

W trakcie badania pacjent powinien prowadzić dziennik z notatkami (czy występowały jakieś objawy i kiedy, co mogło je spowodować, jak długo trwały), nie powinien zażywać kąpieli.

Jest to badanie całkowicie bezpieczne ale bardzo użyteczne w przypadku różnego rodzaju problemów m.in. z zaburzeniem rytmu serca.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Banasiak W., Opolski G., Poloński L. (red.), Choroby serca - Braunwald, Urban & Partner, Wrocław 2007
  Wagner G.S. Elektrokardiografia praktyczna, Urban & Partner, Wrocław 1999
  Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze