Zaloguj
Reklama

EKG Holtera - co to jest?

Badanie wydolnościowe
Fot. Panthermedia
Badanie wydolnościowe
(5)
EKG Holtera
Reklama

Badanie EKG metodą Holtera, polega na zapisie EKG trwającym ciągle przez 24 godziny. Badanie to daje możliwość na ocenę różnego rodzaju zmian zachodzących w sercu w określonych warunkach (w ciągu dnia, w nocy, podczas snu, podczas wysiłku oraz spożywania pokarmów). W ten sposób diagnozowane są zmiany dynamiczne zachodzące w sercu.

EKG Holtera - Objawy i przebieg

EKG metodą Holtera jest badaniem bezbolesnym, w którym obserwacja zmian rytmu serca, przewodzenia, ukrwienia czy problemów z elektrolitami w sercu monitorowana jest przez 24 godziny. W przypadku chwilowego (spoczynkowego) zapisu EKG zmian w sercu, nie jest możliwe uchwycenie wszelkich anomalii.

Pacjent po odpowiednim przygotowaniu skóry, naklejane ma na nią specjalne elektrody, w określonych miejscach. Podłączone są one do nośnika pamięci, na którym znajduje się zapis z EKG. Pacjent ma i może normalnie funkcjonować w ciągu 24 godzin trwania badania. Przegląd zarejestrowanego wykresu odbywa się na monitorze w Szpitalu.

Wskazaniem do przeprowadzenia zapisu EGK Holtera są:

 • częste napady duszności,
 • trzepotanie i kołatanie serca,
 • omdlenia,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • ocena sprawności wszczepionego rozrusznika serca
 • towarzyszące objawy dodatkowe takich jak bóle i uczucie ciężkości głowy, nagłe uderzenia gorąca i poty.

 

W trakcie badania pacjent powinien prowadzić dziennik z notatkami (czy występowały jakieś objawy i kiedy, co mogło je spowodować, jak długo trwały), nie powinien zażywać kąpieli.

Jest to badanie całkowicie bezpieczne ale bardzo użyteczne w przypadku różnego rodzaju problemów m.in. z zaburzeniem rytmu serca.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Banasiak W., Opolski G., Poloński L. (red.), Choroby serca - Braunwald, Urban & Partner, Wrocław 2007
  Wagner G.S. Elektrokardiografia praktyczna, Urban & Partner, Wrocław 1999
  Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze