EKG Holtera - co to jest?

Badanie EKG metodą Holtera, polega na zapisie EKG trwającym ciągle przez 24 godziny. Badanie to daje możliwość na ocenę różnego rodzaju zmian zachodzących w sercu w określonych warunkach (w ciągu dnia, w nocy, podczas snu, podczas wysiłku oraz spożywania pokarmów). W ten sposób diagnozowane są zmiany dynamiczne zachodzące w sercu.
EKG Holtera - Objawy i przebieg
EKG metodą Holtera jest badaniem bezbolesnym, w którym obserwacja zmian rytmu serca, przewodzenia, ukrwienia czy problemów z elektrolitami w sercu monitorowana jest przez 24 godziny. W przypadku chwilowego (spoczynkowego) zapisu EKG zmian w sercu, nie jest możliwe uchwycenie wszelkich anomalii.
Pacjent po odpowiednim przygotowaniu skóry, naklejane ma na nią specjalne elektrody, w określonych miejscach. Podłączone są one do nośnika pamięci, na którym znajduje się zapis z EKG. Pacjent ma i może normalnie funkcjonować w ciągu 24 godzin trwania badania. Przegląd zarejestrowanego wykresu odbywa się na monitorze w Szpitalu.
Wskazaniem do przeprowadzenia zapisu EGK Holtera są:
- częste napady duszności,
- trzepotanie i kołatanie serca,
- omdlenia,
- zaburzenia rytmu serca,
- ocena sprawności wszczepionego rozrusznika serca
- towarzyszące objawy dodatkowe takich jak bóle i uczucie ciężkości głowy, nagłe uderzenia gorąca i poty.
W trakcie badania pacjent powinien prowadzić dziennik z notatkami (czy występowały jakieś objawy i kiedy, co mogło je spowodować, jak długo trwały), nie powinien zażywać kąpieli.
Jest to badanie całkowicie bezpieczne ale bardzo użyteczne w przypadku różnego rodzaju problemów m.in. z zaburzeniem rytmu serca.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Banasiak W., Opolski G., Poloński L. (red.), Choroby serca - Braunwald, Urban & Partner, Wrocław 2007
Wagner G.S. Elektrokardiografia praktyczna, Urban & Partner, Wrocław 1999
Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011
Adres www źródła:
- http://ieeexplore.ieee.org/xpl/login.jsp?tp=&arnumber=5256175&url=http%3A%2F%2Fieeexplore.ieee.org%2Fxpls%2Fabs_all.jsp%3Farnumber%3D5256175
- http://link.springer.com/article/10.1007/BF02441984#page-1
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.