Zaloguj
Reklama

Dławica piersiowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Atak serca
Fot. shutterstock
Atak serca
(0)
Reklama

Dławica piersiowa zaliczana jest do pierwszych objawów choroby niedokrwiennej serca. Szacuje się, że w Polsce na dławicę piersiową choruje około 1,5 miliona osób. Dławica jest skutkiem problemów związanych ze zwężaniem światła tętnic wieńcowych, które doprowadzają krew do serca. Miażdżyca, czyli odkładanie złogów cholesterolu w świetle tętnic, uznawana jest za jeden z głównych czynników, które przyczyniają się do wystąpienia dławicy piersiowej. Skala problemu jest ogromna, jak wskazują lekarze, blisko 50% pacjentów, którzy cierpią na chorobę niedokrwienną serca, może również chorować na dławicę piersiową.

Objawy i przebieg dławicy piersiowej

Pierwszym, niepokojącym objawem, który powinien skłonić pacjentów do dokładniejszego obserwowania swojego ciała, jest podwyższony poziom złego cholesterolu i zdiagnozowana przez lekarza miażdżyca. Dławica wywoływana przez zwężenie tętnic wieńcowych objawia się nagłym bólem w klatce piersiowej, uciskiem, objawami „gniecenia i ciężaru” za mostkiem. Dolegliwości pojawiają się przede wszystkim w trakcie wysiłku fizycznego, choć mogą również dawać o sobie znać np. w sytuacji silnie stresogennej. Objawy ustępują zazwyczaj po kilku minutach, jednak jeśli utrzymują się dłużej, należy natychmiast wezwać karetkę pogotowia. Co istotne, powtarzające się epizody duszności bólu mogą być zapowiedzią wystąpienia zawału serca. Niestety niewielu pacjentów zwraca uwagę na szybsze męczenie się czy z początku delikatny ból, który pojawia się w trakcie wykonywania codziennych, zwykłych czynności jak chociażby wchodzenie po schodach. Objawy dławicy nasilają się stopniowo wraz z postępowaniem choroby niedokrwiennej, czego skutkiem jest pojawianie się bólu i duszności coraz częściej, a ich odczuwalność jest coraz intensywniejsza.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć dławicę piersiową

Nietypowe objawy, które powinny wzbudzić naszą czujność, to epizody kołatania serca, pojawianie się zimnych potów, kaszel, nudności, wymioty, skrajne zmęczenie, niestrawność, ból w klatce piersiowej i/lub w innych, nietypowych miejscach, jak np. ręka czy noga. W sytuacji, kiedy doświadczymy silnej duszności połączonej z bólem i uciskiem w klatce piersiowej, nie czekajmy – jak najszybciej skontaktujmy się z pogotowiem. Objawy te mogą bowiem świadczyć o stanie przedzawałowym. Nie wolno lekceważyć żadnych objawów bólu w klatce piersiowej, ponieważ nagły zawał może przyczynić się do stanu zagrażającego życiu.

Leczenie dławicy piersiowej

Dane dotyczące dławicy piersiowej przerażają – szacuje się, że u blisko 43% pacjentów choroba nie została prawidłowo zdiagnozowana. W ramach międzynarodowej kampanii „Angina Awareness Initiative” (Poznaj Dławicę Piersiową)  ruszyła inna kampania, które ma uświadomić pacjentom i lekarzom, jak ważne jest niebagatelizowanie pierwszych objawów dławicy. Od marca br. projekt ten wkracza na teren Polski – patronat honorowy objęło Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Leczenie polega na zahamowaniu zmian w naczyniach wieńcowych oraz niedopuszczenia do sytuacji, gdy dochodzi do niedokrwienia mięśnia sercowego. Farmaceutyki stosowane w leczeniu to przede wszystkim pochodne nitrogliceryny, których zadaniem jest rozkurczenie naczyń wieńcowych. Pacjenci przyjmują również pochodne tienopirydyny, kwas acetylosalicylowy, inhibitory konwertazy angiotensyny, beta blokery, blokery kanałów wapniowych. W przypadku, gdy leczenie farmakologiczne nie daje efektów, niezbędna może okazać się operacja – angioplastyka naczyń wieńcowych lub wszczepienie by-passów.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze