Zaloguj
Reklama

Dlaczego warto regularnie zażywać leki w nadciśnieniu tętniczym?

Autorzy: mgr Joanna Naczyńska
Tabletki
Fot. Pantherstock
Tabletki
(5)
Reklama

Leczenie nadciśnienia zwykle jest planowane na czas nieokreślony  i prowadzone jest przez całe życie.
Rodzaj leków obniżających ciśnienie i ich dawkowanie ustala lekarz.

Objawy i przebieg

Leczenie nadciśnienia łagodzi przebieg choroby, zapobiega powikłaniom i wydłuża życie chorych, leczenie jest długotrwałe, a jego skuteczność zależy od zdyscyplinowania chorego.


Nieleczone nadciśnienie prowadzi do:

  • zmian w układzie sercowo-naczyniowym,
  • przerostu lewej komory serca i niewydolności krążenia,
  • rozwoju zmian miażdżycowych w tętnicach wieńcowych,
  • rozwoju choroby wieńcowej.

 

Samowolne przerywanie zażywania leków obniżających ciśnienie prowadzi do ponownego wzrostu ciśnienia i niekorzystnych następstw takich jak:


Niebezpiecznie jest leczyć się u kilku lekarzy nie wiedzących o sobie wzajemnie, można wówczas doprowadzić do zażycia zbyt dużej dawki tego samego leku pod różnymi nazwami handlowymi.

Kiedy udać się do lekarza

Wiele leków poza korzystnym działaniem leczniczym może wywoływać objawy uboczne. Działania niepożądane leków są jednak niewielkie i występują tylko u niektórych osób, często ustępują w trakcie leczenia.


Jeżeli objawy uboczne stosowania leków są nasilone, należy zgłosić to lekarzowi prowadzącemu. Lek może zostać zastąpiony innym, lepiej tolerowanym przez organizm jednak tylko po konsultacji z lekarzem.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. „Choroby wewnętrzne” pod red. F. Kokota, Tom 1 str. 173-195 PZWL 2004
  2. „Wytyczne ESH/ESC dotyczące postępowania w nadciśnieniu tętniczym w 2013 roku” Kardiologia Polska 2013; 71, supl. III: 27–118

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze