Zaloguj
Reklama

Dieta w niewydolności serca

Zdrowe warzywa
Fot. medforum
Zdrowe warzywa
(3)
Dieta w niewydolności serca
Reklama

Niewydolność serca jest stanem, w którym mięsień sercowy nie jest wydolny na tyle, żeby zapewnić prawidłowe utlenianie i przepływ krwi w organizmie. Dieta jest integralnym ogniwem w redukcji objawów i progresji w niewydolności serca. Obok farmakoterapii jest najważniejsza.

Dieta w niewydolności serca - Objawy i przebieg

Objawy są różnie nasilone w zależności od zaawansowania.

Może występować, m.in.:

  • osłabienie,
  • łatwe męczenie się,
  • duszność wysiłkowa, spoczynkowa lub nocna,
  • obrzęki, 
  • kaszel.

Dieta

Osoby z niewydolnością serca powinny stosować dietę z ograniczeniem sodu do 2-3g -tj. unikać  konserw mięsnych, solonych orzeszków dosalania potraw(można sól zastąpić sokiem z cytryny, chrzanem).

Ważne jest ograniczenie spożycia alkoholu -do 20 ml czystego alkoholu u mężczyzn i 10ml dziennie u kobiet (10ml to 1 kieliszek wina, pół kufla piwa i 1 kieliszek wódki), gdyż alkohol może podnosić ciśnienie krwi i zwiększać ryzyk zaburzeń rytmu.

Unikać należy produktów i potraw bogatych w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, które są istotnym czynnikiem ryzyka chorób sercowo naczyniowych.

Czasem niezbędne jest ograniczenie podaży płynów do 1,5–2,0 l/dobę (w zaawansowanej niewydolności). U osób z umiarkowaną niewydolnością serca nie trzeba ograniczać spożywania płynów. Regularnie należy kontrolować masę ciała, jest znaczny wzrost może być objawem zatrzymywania wody w organizmie. Należy utrzymywać prawidłową masę ciała.

Otyłość przyczynia się do szybszej progresji choroby.  Palenie tytoniu jest znanym czynnikiem ryzyka wystąpienia chorób sercowo – naczyniowych dlatego bardzo ważne jest zaprzestanie palenia tytoniu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Kompendium chorób wewnętrznych 2012, pod red. P. Gajewskiego, na podstawie Interny Szczeklika
    Wytyczne ESC dotyczące rozpoznawania i leczenia ostrej oraz przewlekłej niewydolności serca na rok 2012

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze