Zaloguj
Reklama

Dieta po zawale mięśnia sercowego

Zdrowe jedzenie
Fot. medforum
Zdrowe jedzenie
(3)
Dieta po zawale mięśnia sercowego
Reklama

Zawał serca jest stanem bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia pacjenta. Zaliczany jest do jednej z chorób wieńcowych, w której dochodzi do powstania obszaru martwicy, na skutek zamknięcia bądź dużego zwężenia światła tętnicy. Serca nie jest właściwie ukrwione. W konsekwencji prowadzi to do pojawienia się silnego kłująco- pulsującego bólu w klatce piersiowej, promieniującego do rąk czy żuchwy, pojawiają się zawroty oraz ból głowy, duszności i omdlenia.

Dieta po zawale mięśnia sercowego - Objawy i przebieg

Dieta po zawale serca

Po przebytym zawale mięśnia sercowego konieczne jest zażywanie środków farmakologicznych i postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza. Ważną rolę odgrywają także regularne badania i konsultacje lekarskie. Nie należy jednak zapominać o właściwym trybie życia tj. odpowiedniej ilości aktywności fizycznej oraz diecie.

Dieta po zawałowa ustalana jest indywidualnie dla każdego pacjenta. U pacjentów znajdujących się w szpitalu, leżących, musi być ona lekkostrawna i płynna. W następnych dniach nadal utrzymywana jest dieta lekkostrawna, co ważne posiłki powinny być podawana do 6ciu razy na dobę, w małych ilościach. Po opuszczeniu szpitala chory, musi kontynuować zaleconą mu przez lekarza dietę.

Kluczowa rolę odgrywa całkowite wyeliminowanie produktów, które zawierają dużą ilość cholesterolu (tłuste mięso, żółtka jaj kurzych czy nabiał), należy je zastąpić takimi produktami jak: ryby morskie, chude mięso, warzywa, owoce, odtłuszczone produkty mleczne, warto wprowadzić do swojego jadłospisu  czosnek, zieloną sałatę, aronię, szałwię, rumianek, zieloną herbatę, orzechy, soję  czy miętę. Unikać należy alkoholu, piwa oraz palenia papierosów. Nie zapominajmy także o produktach bogatych w kwasy OMEGA-3

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze