Diagnostyka przez badania EKG

Elektrokardiogram (EKG) jest elektryczną aktywnością serca, zarejestrowaną przy pomocy elektrod przypiętych do skóry klatki piersiowej.
Zapis EKG - Objawy i przebieg
Jest to podstawowe badanie diagnostyczne mające zastosowanie we wszystkich chorobach serca. Zadaniem EKG jest rozpoznanie przebiegu zjawisk elektrycznych w sercu. Elektrody, przymocowane do kończyn górnych i dolnych oraz klatki piersiowej umożliwiają „przepływ” energii elektrycznej z tkanek do urządzenia EKG. To ostatnie, odbiera potencjały elektryczne z obszarów skóry, na których umieszczone są elektrody. Jest to badanie nieinwazyjne, czyli nieuszkadzające tkanek ciała.
Do czego służy EKG?
Wspomniane wyżej badanie służy m.in. do oceny rytmu i częstości pracy serca, a także wykrycia ewentualnych uszkodzeń mięśnia sercowego. Podczas badania chory jeży z odkrytą klatką piersiową i nogami. Całe badanie trwa około 3-6 minut. Obecne w zapisie EKG częstości rytmu i kształty załamków pozwalają na różnicowanie częstoskurczy (tachykardii) – nadkomorowej lub komorowej.
Za pomocą badania EKG można również zdiagnozować zaburzenia przewodzenia prądu w sercu (tzw. blok serca), a także podjąć decyzję o wszczepieniu układu stymulującego serca.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
- Dubin D., Interpretacja EKG, PZWL, 2008.
- Mandecki T. (red)., Kardiologia, PZWL, 2005.
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.