Zaloguj
Reklama

Czy problemy ze snem mogą prowadzić do chorób serca?

Depresja u kobiet
Fot. Shutterstock
Depresja u kobiet
(5)
Reklama

Coraz więcej osób cierpi na problemy ze snem. Wiążą się one np. z faktem, iż:

  • zaraz po położeniu się do łóżka mamy problemy z zasypianiem,
  • w nocy bardzo często się budzimy,
  • zaraz po zaśnięciu wybudzamy się i nie możemy zasnąć.

U każdego pacjenta problemy te mogą przybierać inna formę. W przypadku gdy sytuacja ta trwa bardzo długo powinniśmy zgłosić się do lekarza. Wykazano bowiem, iż przewlekłe problemy ze snem mogą prowadzić do wystąpienia poważnych problemów z sercem.

Choroby serca i sen - Objawy i przebieg

Brak snu prowadzi do chorób serca

Przeprowadzone badania na Uniwersytecie Laval, wykazało, iż osoby, które mają problemy z przewlekłą bezsennością mają także problemy z sercem, a już na pewno bezsenność może do tego doprowadzić. Brak, regularnego, o odpowiedniej długości snu prowadzi do silnego wzrostu ciśnienia tętniczego. Jak wiadomo, podczas snu, nasze serce odpoczywa a ciśnienie krwi ulega obniżeniu. Brak odpoczynku dla serca oznacza ciągle podwyższone ciśnienie krwi. W dłuższej perspektywie może to doprowadzić do chorób serca.

U osób z bezsennością dochodzi do wydzielania dużej ilości hormonów stresu, które także bardzo niekorzystne wpływają na układ krążenia. Pamiętajmy jednaka, iż brak snu w znaczący sposób odbija się nie tylko na funkcjonowaniu układu krwionośnego ale ogólnym funkcjonowaniu człowieka.  

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Wszelkie zmiany i problemy z sercem oraz układem krwionośnym związane z problemami ze snem budzą zainteresowanie wielu badaczy. Nigdy nie należy bagatelizować długo utrzymujących się problemów ze snem, warto skorzystać z pomocy lekarza.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze