Zaloguj
Reklama

Czy problemy ze snem mogą prowadzić do chorób serca?

Czy problemy ze snem mogą prowadzić do chorób serca?
Fot. Shutterstock
(5)
Reklama

Coraz więcej osób cierpi na problemy ze snem. Wiążą się one np. z faktem, iż:

  • zaraz po położeniu się do łóżka mamy problemy z zasypianiem,
  • w nocy bardzo często się budzimy,
  • zaraz po zaśnięciu wybudzamy się i nie możemy zasnąć.

U każdego pacjenta problemy te mogą przybierać inna formę. W przypadku gdy sytuacja ta trwa bardzo długo powinniśmy zgłosić się do lekarza. Wykazano bowiem, iż przewlekłe problemy ze snem mogą prowadzić do wystąpienia poważnych problemów z sercem.

Choroby serca i sen - Objawy i przebieg

Brak snu prowadzi do chorób serca

Przeprowadzone badania na Uniwersytecie Laval, wykazało, iż osoby, które mają problemy z przewlekłą bezsennością mają także problemy z sercem, a już na pewno bezsenność może do tego doprowadzić. Brak, regularnego, o odpowiedniej długości snu prowadzi do silnego wzrostu ciśnienia tętniczego. Jak wiadomo, podczas snu, nasze serce odpoczywa a ciśnienie krwi ulega obniżeniu. Brak odpoczynku dla serca oznacza ciągle podwyższone ciśnienie krwi. W dłuższej perspektywie może to doprowadzić do chorób serca.

U osób z bezsennością dochodzi do wydzielania dużej ilości hormonów stresu, które także bardzo niekorzystne wpływają na układ krążenia. Pamiętajmy jednaka, iż brak snu w znaczący sposób odbija się nie tylko na funkcjonowaniu układu krwionośnego ale ogólnym funkcjonowaniu człowieka.  

Choroby serca i sen - Kiedy udać się do lekarza

Wszelkie zmiany i problemy z sercem oraz układem krwionośnym związane z problemami ze snem budzą zainteresowanie wielu badaczy. Nigdy nie należy bagatelizować długo utrzymujących się problemów ze snem, warto skorzystać z pomocy lekarza.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze