Zaloguj
Reklama

Czy dzieciom wszczepia się rozruszniki?

Mama z dzieckiem
Fot. ojoimages
Mama z dzieckiem
(4)
Rozrusznik serca u dziecka
Reklama

Prawidłowo funkcjonujące serce dziecka, kurczy się i rozkurcza we właściwym tempie, a co ważne nie powoduje dolegliwości bólowych. Posiada ono własny naturalny rozrusznik (układ bodźcowo- przewodzący). W przypadku pojawienia się problemów z tym układem dochodzi do zaburzeń rytmu serca oraz przewodzenia (zbyt szybka, zbyt wolna akcja serca). Zaburzenia te mogą mieć charakter wrodzony bądź pojawić się w trakcie życia dziecka.

W niektórych przypadkach konieczne staje się zastosowanie rozrusznika (stymulatora) serca by całkowicie ograniczyć wszelkie nieprzyjemne dolegliwości (kołatanie serca, omdlenia, ból w klatce piersiowej, duszności itp.) i w ten sposób umożliwić dziecku normalny rozwój oraz codzienne funkcjonowanie (naukę, zabawę, spacery i wiele innych).

Rozrusznik serca u dziecka - Objawy i przebieg

Przyczyny, przebieg i objawy - rodzaje stymulacji czasowej

Stymulacja serca może być czasowa (wykorzystywany jest rozrusznik zewnętrzny) albo stała (gdzie rozrusznik wszczepiany jest podczas zabiegu pod skórę lub mięsień. Pierwszy rodzaj stymulacji stosowany jest zaraz po zabiegu operacyjnym oraz w sytuacji gdy rytm serca jest zbyt wolny.

W przypadku gdy dziecko ma bardzo wolne tętno, zdarzają się upadki, omdlenia, ciemne cienie pod oczami, zawroty głowy czy niewydolność krążenia, konieczne jest zastosowanie stymulacji stałej. Podstawową funkcja rozrusznika jest generowanie impulsów elektrycznych, które następnie są rozprowadzane do komór oraz przedsionków przez specjalne elektrody. Serce pracuje wtedy prawidłowo.

Kiedy wszczepić rozrusznik serca?

Decyzje co do wszczepienia rozrusznika podejmowane są indywidualnie dla każdego dziecka, po przeprowadzeniu wszelkich niezbędnych do tego celu badań. Pod uwagę brany jest także stan zdrowia pacjenta, jego wiek oraz możliwości techniczne związane z wszczepieniem rozrusznika. W większości przypadków zastosowanie stymulatora serca daje dziecku możliwość normalnego, sprawnego funkcjonowania w życiu codziennym.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze