Zaloguj
Reklama

Choroba naczyń obwodowych - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ból łydek
Fot. medforum
Ból łydek
(4)
Reklama

Sytuacja, w której naczynia krwionośne w stopach, udach czy nogach ulegają częściowemu lub całkowitemu zwężeniu nazywana jest chorobą naczyń obwodowych. Zwężenie w naczyniach uniemożliwia swobodny przepływ krwi wraz ze składnikami odżywczymi.

Objawy i przebieg choroby naczyń obwodowych

Spowodowane jest to najczęściej przez narost płytki w naczyniach krwionośnych bądź miażdżycę. Choroba ta dotyka osoby, które prowadzą niezdrowy tryb życia, palą papierosy, są mało aktywne, ale także te, które cierpią na wysokie ciśnienie krwi czy cukrzycę.

Osoby, u których stwierdzono chorobę naczyń obwodowych, narażone są na udar mózgu lub zawał.

Są to stany zagrażające zdrowiu oraz życiu pacjenta.
 
Objawy chorób naczyń obwodowych

W niektórych przypadkach choroba naczyń obwodowych nie powoduje wystąpienia jakichkolwiek objawów (łagodny przebieg), u osób z umiarkowanymi i/lub ciężkimi zatorami w naczyniach krwionośnych mogą pojawić się pierwsze objawy takie jak: ból, obolałość, skurcze czy uczucie ciężkości kończyn dolnych.

Towarzyszą temu problemy z poruszaniem się, zginaniem kończyny, postawieniem kroku. Obszar bólowy obejmować może stopę, udo lub nawet pośladki. Wraz z rozwojem choroby pojawiają się kolejne objawy takie jak: zimne stopy i/lub nogi, pieczenie, drętwienie, mrowienie, bladość skóry, zaburzenia erekcji oraz zmiany (owrzodzenia) na skórze nóg.

Leczenie choroby naczyń obwodowych

Jak pomóc choremu?

Choroba naczyń obwodowych może być przyczyną śmierci w niektórych przypadkach, gdyż prowadzi ona do zawału serca i/lub udaru mózgu. Objawami zagrażającymi życiu pacjenta są nagły, nieustępujący ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, widzeniem (podwójne widzenie), nudności, wymioty, zawroty głowy, nagły, ostry ból głowy, problemy z mówieniem, ból w okolicy karku, pocenie się i inne.

W przypadku gdy zauważymy u chorego, którekolwiek z tych objawów bądź inne i towarzyszące koniecznie należy zadzwonić po pogotowie ratunkowe lub bezpiecznie (jeśli to możliwe) przetransportować pacjenta do lekarza. Nie wolno podawać choremu leków, na siłę zmieniać jego pozycji czy zmuszać do chodzenia.

W przypadku utraty świadomości nie wolno pozostawiać chorego samego. Pamiętajmy, iż wyżej wymienione objawy zagrażają życiu chorego zatem konieczna jest bardzo szybka reakcja.  

Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze