Zaloguj
Reklama

Ból w klatce piersiowej pochodzenia kardiologicznego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: dr Zofia Zięba
RTG klatki piersiowej
Fot. Pantherstock
RTG klatki piersiowej
(5)
Reklama

Ból w klatce piersiowej u dziecka spowodowany poważną chorobą serca stanowi około 4% wszystkich zgłaszanych przypadków i może wynikać z wad wrodzonych serca, kardiomiopatii, choroby naczyń wieńcowych wrodzonych lub nabytych,  zażywania kokainy, stanu zapalnego mięśnia sercowego, osierdzia i zaburzeń rytmu serca. Najczęstsze przyczyny bólu w klatce piersiowej u dzieci są jednak pochodzenia pozasercowego i należą do nich zapalenie chrząstek żebrowych, uraz ściany klatki piersiowej lub przetrenowanie mięśni, choroby układu oddechowego, szczególnie powodujące silny kaszel.

Objawy i przebieg bólu w klatce piersiowej pochodzenia kardiologicznego

Ból pochodzenia kardiologicznego pojawia się nagle, w czasie wysiłku, zakłóca codzienną aktywność i sen, mogą towarzyszyć mu zawroty głowy, omdlenia, duszność lub zaburzenia rytmu serca. Ważny jest charakter bólu, jego intensywność, czas trwania, częstotliwość, lokalizacja i kierunek promieniowania. Typowy ból dławicowy zlokalizowany jest w okolicy przedsercowej lub podmostkowej, promieniuje do szyi, żuchwy, barku, pleców lub brzucha, wywołany jest wysiłkiem lub emocjami, nie ma charakteru ostrego, jest tępy, uciskający.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć ból w klatce piersiowej pochodzenia kardiologicznego

Każde dziecko z bólem w klatce piersiowej powinno być zbadane przez lekarza. Czasami trzeba wykonać badania dodatkowe.

Do kardiologa należy skierować dzieci:

  • z wymienionymi objawami,
  • z rozpoznaną już chorobą serca i zespołami uwarunkowanymi genetycznie, w których obrazie leżą zmiany w układzie krążenia,
  • z nieprawidłowymi wynikami badań EKG lub RTG,
  • z wywiadem potwierdzającym nagłe zgony w rodzinie,
  • z bólem przewlekłym, nawrotowym, budzącym duży lęk dziecka i rodziców.

Leczenie bólu w klatce piersiowej pochodzenia kardiologicznego

Leczenie uzależnione jest od rozpoznanej przyczyny bólu i wymaga postępowania specjalistycznego - farmakologicznego lub zabiegowego.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Krawczyński M., Norma kliniczna w pediatrii, PZWL, Warszawa, 2005
    Kubicka K., Kawalec W., Kardiologia dziecięca, PZWL, Warszawa, 2004
    Park M.K., Kardiologia dziecięca, red. wydania polskiego Skalski J., Elsevier, Wrocław, 2011

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze