Zaloguj
Reklama

Badanie Holtera, 24 godzinne EKG

Wizyta u lekarza
Fot. Panthermedia
Wizyta u lekarza
(0)
Badanie Holtera
Reklama

W przypadku nasilających się problemów ze strony mięśnia sercowego, lekarz kardiolog bardzo często zleca badanie metodą Holtera. Stosowane jest ono w przypadku: omdleń, zasłabnięć, kołatania serca, nierównej akcji serca, zbyt wolnej pracy serca, konieczności sprawdzenia pracy wszczepionego rozrusznika.

Jest to badanie całkowicie bezbolesne, które pozwala na postawienie precyzyjnej diagnozy oraz włączenie odpowiedniego leczenia. Cały aparat montowany jest przez pielęgniarkę. Aparat do badania metodą Holtera przypomina wielkością telefon komórkowy. Przytwierdzany jest na pasku na wysokości talii, na latce piersiowej po lewej stronie w okolicy serca przyklejane są elektrody w liczbie 5ciu. W przypadku mężczyzn miejsce to musi zostać wygolone.

Z aparatem pacjent chodzi pełne 24 godziny i nie może się kąpać. Dostaje on także dzienniczek, w którym obowiązany jest zapisywać co w danym momencie robiły i towarzyszyły mu jakieś dolegliwości. Czemu służy badanie metodą Holtera? Czy jest ono skuteczne i precyzyjne?

Badanie Holtera - Objawy i przebieg

Po założeniu Holtera pacjent może normalnie funkcjonować. Oczywiście nie może iść na basen, saunę czy wykąpać się. Ważne jest to by prowadzić normalny, aktywny dzień bez oszczędzania się. Nie powinno się także cały czas leżeć czy siedzieć. Jeśli w trakcie dnia bądź w nocy pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy np. duszności, ból głowy, omdlenia itp. należy je zapisać w otrzymanym od pielęgniarki dzienniczku. Holter pokazuje pracę serca w ciągu dnia oraz w nocy. To właśnie w nocy dochodzi do poważnych zaburzeń u większości chorych. Z zapisu Holtera można odczytać wszystkie nieprawidłowości takie jak: spłycienie oddechu, spowolnienie/przyspieszenie akcji serca czy zaburzenia w krążeniu krwi. Na taśmie magnetofonowej bądź częściej elektronicznie zapisywane są impulsy elektryczne, wytwarzane cały czas nasze serce. Po upływie 24godzin odczytywany jest ten zapis.      Badanie metodą Holtera zaliczane jest do bezbolesnych i bardzo bezpiecznych. Może być przeprowadzone u pacjentów w różnym wieku.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze