Zaloguj
Reklama

Arytmia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Wizyta u kardiologa
Fot. medforum
Wizyta u kardiologa
(4)
Reklama

Zdrowe, prawidłowo funkcjonujące serce, bije w sposób miarowy za sprawą węzła zatokowego. Posiada ono swój własny rozrusznik, dzięki któremu komory serca mają zdolność do kurczenia się i przepychania krwi do wszystkich narządów naszego ciała. W sytuacji gdy dojdzie do uszkodzenia tego rozrusznika serce przestaje pracować prawidłowo, zwalnia bądź przyspiesza.

Objawy i przebieg arytmii

Zakłócenie prawidłowego funkcjonowania naszego serca prowadzi do powstawania charakterystycznych objawów, uniemożliwiających sprawne funkcjonowanie na co dzień. Zdrowe serce bije z częstością ok. 60-80 uderzeń na minutę, w nocy nieco zwalnia a podczas wysiłku przyspiesza.

Zdarzają się jednak przypadki, iż serce zwalnia bądź przyspiesza bez konkretnego powodu, to właśnie wtedy mamy do czynienia z arytmią serca. Nie można powiedzieć, iż jest to choroba, definiuje się to raczej jako objaw, powstały na skutek różnych problemów (schorzeń) związanych z samym sercem bądź innych chorób ogólnoustrojowych, np. miażdżyca, niedobór potasu, nadciśnienie tętnicze a także zażywanie niektórych leków. Do arytmii może dochodzić także na skutek spożywania dużej ilości mocnej herbaty czy kawy, różnych używek.  

Dolegliwość tą odczuwamy najczęściej jako:

Pacjenci często zgłaszają także:

  • bóle głowy,
  • zawroty głowy,
  • uczucie duszenia,
  • omdlenia,
  • utratę przytomności.

Jeśli pojawiają się właśnie te objawy konieczna jest konsultacja lekarska oraz leczenie. Tego typu arytmia bywa groźna i wymaga leczenia.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć arytmię

Diagnoza i leczenie arytmii:

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów konieczna jest konsultacja lekarska i badania: osłuchanie serca, pomiar tętna oraz badanie EKG.  Czasem zleca dobową (lub dłuższą) kontrolę serca za pomocą Holtera.

W leczeniu arytmii stosuje się wiele środków farmakologicznych ale także stymulator serca, wszczepialny kardiowerter-defibrylator, układy resynchronizujące, czy ablację RF. Jest to objaw, z którym można normalnie żyć i funkcjonować, ale konieczne są regularne wizyty lekarskie oraz kontrole stanu zdrowia. Nie można także zapominać o zdrowym trybie życia.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze