Arytmia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Zdrowe, prawidłowo funkcjonujące serce, bije w sposób miarowy za sprawą węzła zatokowego. Posiada ono swój własny rozrusznik, dzięki któremu komory serca mają zdolność do kurczenia się i przepychania krwi do wszystkich narządów naszego ciała. W sytuacji gdy dojdzie do uszkodzenia tego rozrusznika serce przestaje pracować prawidłowo, zwalnia bądź przyspiesza.
Objawy i przebieg arytmii
Zakłócenie prawidłowego funkcjonowania naszego serca prowadzi do powstawania charakterystycznych objawów, uniemożliwiających sprawne funkcjonowanie na co dzień. Zdrowe serce bije z częstością ok. 60-80 uderzeń na minutę, w nocy nieco zwalnia a podczas wysiłku przyspiesza.
Zdarzają się jednak przypadki, iż serce zwalnia bądź przyspiesza bez konkretnego powodu, to właśnie wtedy mamy do czynienia z arytmią serca. Nie można powiedzieć, iż jest to choroba, definiuje się to raczej jako objaw, powstały na skutek różnych problemów (schorzeń) związanych z samym sercem bądź innych chorób ogólnoustrojowych, np. miażdżyca, niedobór potasu, nadciśnienie tętnicze a także zażywanie niektórych leków. Do arytmii może dochodzić także na skutek spożywania dużej ilości mocnej herbaty czy kawy, różnych używek.
Dolegliwość tą odczuwamy najczęściej jako:
- bardzo silne uderzenia,
- szarpnięcia,
- kołatanie serca,
- duszenie,
- dławienie,
- silny ucisk, ból w klatce piersiowej.
Pacjenci często zgłaszają także:
- bóle głowy,
- zawroty głowy,
- uczucie duszenia,
- omdlenia,
- utratę przytomności.
Jeśli pojawiają się właśnie te objawy konieczna jest konsultacja lekarska oraz leczenie. Tego typu arytmia bywa groźna i wymaga leczenia.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć arytmię
Diagnoza i leczenie arytmii:
W przypadku pojawienia się niepokojących objawów konieczna jest konsultacja lekarska i badania: osłuchanie serca, pomiar tętna oraz badanie EKG. Czasem zleca dobową (lub dłuższą) kontrolę serca za pomocą Holtera.
W leczeniu arytmii stosuje się wiele środków farmakologicznych ale także stymulator serca, wszczepialny kardiowerter-defibrylator, układy resynchronizujące, czy ablację RF. Jest to objaw, z którym można normalnie żyć i funkcjonować, ale konieczne są regularne wizyty lekarskie oraz kontrole stanu zdrowia. Nie można także zapominać o zdrowym trybie życia.
Piśmiennictwo
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.