Zaloguj
Reklama

Aktywność fizyczna w niewydolności serca

Aktywność fizyczna
Fot. medforum
Aktywność fizyczna
(5)
Aktywność fizyczna w niewydolności serca
Reklama

Chorzy z niewydolnością serca często nie podejmują żadnej aktywności fizycznej, co argumentują brakiem sił, strachem przed wysiłkiem. Większość z nich nie wie jak ważny jest sport. Ćwiczenia mają poprawić ogólną funkcję układu krążenia, wpłynąć na siłę i wytrzymałość mięśniową. Aktywność fizyczna może mieć istotny wpływ na  zmniejszenie śmiertelności i częstość hospitalizacji, poprawia tolerancję wysiłku, jakość życia, wpływa na dobre samopoczucie. Ćwiczenia fizyczne zalecane są wszystkim stabilnym chorym z przewlekłą niewydolnością serca.

Aktywność fizyczna w niewydolności serca - Objawy i przebieg

Jaki sport wybrać?

Osoby z niewydolnością serca powinny uprawia port regularnie, wysiłek fizyczny powinien być dostosowany do stopnia niewydolności i samego chorego. Na początku warto by ćwiczenia były nadzorowane.

Chorzy powinni unikać wysiłków:

  • wykonywanych na leżąco, 
  • z unoszeniem kończyn górnych ponad głowę,
  • dźwigania ciężkich przedmiotów, 
  • długotrwających.

Ważna jest nauka racjonalnego oddychania, poprzez ćwiczenia oddechowe. Dobrą propozycją jest pływanie, jazda na rowerze. Korzystną rolę w poprawie siły mięśniowej  odgrywają rytmiczne ćwiczenia z niewielkim oporem ograniczone do niewielkiej partii mięśni.  U osób z zaawansowaną niewydolnością serca, po zawałach; są różne programy rehabilitacji kardiologicznej, w których osoby takie  powinny uczestniczyć. Po skończeniu takiego programu należy kontynuować ćwiczenia w domu, gdyż Zaprzestanie wysiłku powoduje już po około 3 tygodniach utratę uzyskanych korzyści zdrowotnych.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Osoby z niewydolnością serca powinny zaczerpnąć wiedzy odnoście ćwiczeń fizycznych przeciwwskazanych i wskazanych u rehabilitanta bądź lekarza. Nie należy bez konsultacji podejmować wyczerpujących ćwiczeń, gdyż nieodpowiedni „sport” może być przyczyną nasilenia niewydolności.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Kardiologia. Podręcznik oparty na zasadach EBM, Medycyna Praktyczna 2010, pod red. A Szczeklika i M. Tandery
    Wytyczne ESH/ESC dotyczące postępowania w niewydolności serca w 2012 roku

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze