Zaloguj
Reklama

Ablacja - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Wizyta u kardiologa
Fot. Panthermedia
Wizyta u kardiologa
(4)
Reklama

Ablacja zaliczana jest do jednych z nowocześniejszych metod leczenia różnego rodzaju zaburzeń rytmu serca. Daje ona szanse chorym osobom na  powrót do normalnej aktywności  i sprawności, a co ważne zabieg może być wykonywany u osób każdym wieku. Podstawowym celem zabiegu jest usunięcie/ zniszczenie występujących w mięśniu sercowym, ognisk arytmii, które w bezpośredni sposób przyczyniają się do powstawania zaburzeń w jego prawidłowym funkcjonowaniu.

Objawy i przebieg ablacji

Ablacja jest jedną z nowszych metod leczenia różnego rodzaju zaburzeń rytmu mięśnia sercowego.

Jest stosowana u osób w różnym przedziale wiekowym, natomiast bezpośrednim wskazaniem do wykonania tego zabiegu są m.in.: 

  • komorowe zaburzenia rytmu serca,
  • migotanie przedsionków,
  • trzepotanie przedsionków,
  • częstoskurcze napadowe.

Przeprowadzenie tego zabiegu, u wielu chorych, chroni ich przed ryzykiem nagłego udaru mózgu a nawet zgonu, daje także możliwość odstawienia przyjmowanych na stałe leków.

Zabieg ablacji nie wymaga całkowitego znieczulenia (pacjent znieczulany jest miejscowo), nie dochodzi do otwarcia klatki piersiowej. Jest on monitorowany przez ciągły zapis potencjałów elektrycznych serca oraz RTG. Poprzez nakłucie (żyła udowa bądź szyjna), do miejsca arytmii wprowadzane są cieniutkie rureczki, w których biegną elektrody z kolei one łączą się  z komputerem co daje nam możliwość precyzyjnej oceny elektrycznej serca. W przypadku tego zabiegu bardzo precyzyjnie, można określić, miejsca, które odpowiadają za powstawanie arytmii.

Do zmniejszenia arytmii wykorzystywany jest prąd zmienny o częstotliwości radiowej, który działając na tkankę mięśnia sercowego, powoduje jej rozgrzanie oraz niszczenie. W konsekwencji czego tkanka ta przestaje funkcjonować i wywoływać arytmie serca.

Zabieg ablacji zaczyna być coraz częściej wykorzystywany, w celu niesienia pomocy osobą chorym.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze