Artykuły z kategorii: Zaburzenia rytmu
Kamizelka defibrylująca zastosowana już w ponad 25 ośrodkach w Polsce
Do maja 2022 roku poza badaniami klinicznymi i rejestrami przy użyciu kamizelki defibrylującej w całej Polsce zabezpieczono ponad 50 pacjentów w ramach zleceń z 26 wiodących ośrodków. Polska jest pierwszym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym technologia WCD (ang. wearable cardioverter-defibrillator) została udostępniona komercyjnie.
Technologie nielekowe – supermoce elektroterapii
Nowoczesna diagnostyka i terapia arytmii może i powinna odbywać się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii medycznych. Zwłaszcza tych, które nie stanowią już technicznych nowinek, a mają potwierdzoną w badaniach naukowych i wieloletniej praktyce klinicznej skuteczność i bezpieczeństwo – ocenia prof. Jarosław Kaźmierczak, kierownik Kliniki Kardiologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii. Jak zauważa profesor, w zakresie elektroterapii można mówić o czterech zasadniczych obszarach: stałej stymulacji serca, kardiowersji-defibrylacji, terapii resynchronizującej oraz o zabiegach ablacji podłoża arytmii.
Codzienne życie z wszczepionym urządzeniem kardiologicznym: co wolno, co jest dozwolone, czego lepiej unikać?
Implantacja urządzenia kardiologicznego to ważny moment w życiu pacjentów z zaburzeniami rytmu serca. Jak na co dzień funkcjonować z wszczepionym urządzeniem: co wolno, a czego lepiej unikać z wszczepionym kardiowerterem-defibrylatorem (ICD), stymulatorem serca (IPG), urządzeniem do terapii resynchronizującej (CRT), stosowanymi w terapii różnego rodzaju arytmii?
Eksperci: zaktualizujmy wskazania do refundacji w badaniach obrazowych!
Kardiologiczne układy wszczepialne mają duży wpływ na poprawę rokowania pacjentów ze złożonymi postaciami arytmii. Ta metoda terapii zaburzeń rytmu serca, choć skuteczna, niesie ze sobą ryzyko komplikacji, które, ze względu na skalę, stanowią poważne wyzwanie kliniczne. Badania z zakresu medycyny nuklearnej pozwalają zdiagnozować powikłania wcześniej i bardziej precyzyjnie oraz leczyć je skuteczniej. Dziś pacjenci muszą jednak czekać na nie w długich kolejkach.– Rozwiązaniem jest aktualizacja wskazań do refundacji w badaniach obrazowych oraz potraktowanie pacjentów z powikłaniami po zabiegach elektroterapii priorytetowo – mówią eksperci Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.
- Reklama
Torsade de pointes - co to takiego?
Zaburzenia rytmu serca, arytmia, migotanie przedsionków – z tymi terminami spotkał się zapewne nie jeden z nas. Blisko 1 % populacji ogólnej, cierpi na migotanie przedsionków. Czym jest torsade de pointes? Czy jest groźne?
Wszystko co dziś wiemy na temat rozruszników serca
Rozrusznik serca, nazywany jest także stymulatorem serca (kardiostymulator) i może być stosowany u pacjentów czasowo (odpowiada za stymulację w nagłych i niebezpiecznych sytuacjach) lub na stałe (rozrusznik jest implantowany pacjentowi). Jego zadaniem jest elektryczne pobudzanie serca. Stymulator serca składa się z baterii, układu elektronicznego oraz elektrod. Odpowiada za monitorowanie i kontrolowanie czynności mięśnia sercowego oraz wyzwalanie impulsów, wtedy gdy istnieje taka konieczność. O rodzaju stymulacji decyduje lekarz na podstawie przeprowadzonych badań oraz stanu chorego.
Zawał serca a wszczepienie stentów
Zawałem mięśnia sercowego (potocznie nazywane atakiem serca), nazywamy obejmującą dany obszar serca, martwicę, która powstała na skutek całkowitego bądź bardzo obszernego zamknięcia światła naczynia wieńcowego.Może on mieć miejsce w każdym obszarze mięśnia sercowego (najczęściej jednak obejmuje obszar ściany lewej komory), a jego najczęstszą przyczyną jest pęknięcie blaszki miażdżycowej. Do zawału dochodzi najczęściej w godzinach porannych bądź do południa.
Co dziś wiemy na temat stentów?
Stent, definiowany jest jako niewielka zwinięta „sprężynka”, którą umieszcza się we wnętrzu naczynia krwionośnego w celu przywrócenia jego drożności.
Stała elektrostymulacja serca – przydatność kliniczna
Stymulator serca, zwany również kardiostymulatorem lub sztucznym rozrusznikiem serca, jest urządzeniem elektrycznym wszczepianym do ciała pacjenta.
Pacjent na stole operacyjnym - lęk i depresja towarzyszący zabiegom kardiochirurgicznym
Jak scharakteryzować depresję? Kiedy widoczne są zmiany w funkcjonowaniu człowieka. Kiedy z osoby aktywnej zmienia się w osobę bierną, gdy czynności dotychczas przynoszące radość, nie cieszą.
- Reklama
Chirurgia na pomoc sercu
Choroby układu krwionośnego to pandemia naszych czasów, szczególnie w krajach rozwiniętych. Są przyczyną licznych hospitalizacji, prowadzą do inwalidztwa oraz powodują śmierć milionów ludzi. Stopień rozwoju kardiochirurgii pozwala dziś na leczenie chorych na choroby układu krążenia oraz ratowanie życia.